Gazi Üniversitesi Hastanesi iç hastalıkları yoğun bakım ünitelerinde 01.01.2019-01.12.2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen sürekli renal replasman tedavi uygulamalarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 761997
  2. Yazar: SEHER SELVİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLIHAN BOYACI DÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
RRT şiddetli ABH ve SDBY tedavisinde önemli bir organ destek tedavisidir. Hemodinamik olarak stabil olmayan kritik hastalarda tercih edilen RRT yöntemi çoğunlukla SRRT olmakla beraber bu hastalarda altta yatan durum sebebiyle artmış bir morbidite ve mortalite söz konusudur. Yürüttüğümüz bu çalışmada üç yıllık süre zarfında takip edilen 1392 kritik hastada %9,6 oranında SRRT uygulandığı tespit ettik. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları YBÜ'de 01.01.2019-01.12.2021 tarihlerinde takip edilerek SRRT uygulanan 125 hastaya ait verilerinin retrospektif olarak incelendiği bu çalışmada hastaların demografik özellikleri, yandaş hastalıkları, YBÜ kabulünde hesaplanan organ yetmezlik skorları, ABH nedenleri, SRRT uygulaması özelinde başlama zamanı, endikasyonları, seçilen tedavi modaliteleri, uygulama özellikleri, antikoagülasyon tercihi, sonlandırma kriterleri ve gelişen komplikasyonlar ayrıntılı olarak incelenmiştir. Yürüttüğümüz bu çalışmada SRRT'nin daha çok KDIGO evre 3 ABH'da özellikle metabolik asidoz varlığında başlatıldığını, SRRT dozunun 25 ml/kg/saat olarak reçetelendiğini ve %91 oranında SVVHDF tercih edildiğini saptadık. SRRT seanslarında %77 oranında antikoagülasyon uygulanmadığını, en sık sebebini de trombositopeni olarak saptadık Antikoagülasyon uygulanmayan SRRT seanslarında SRRT esnasında noradrenalin dozunu ve seansların hipotansiyon sebebiyle sonlandırılmasını antikoagülasyon uygulanan SRRT seanslarına göre istatiksel olarak yüksek tespit ettik. SRRT seanslarında %90,5 oranında vazopressör desteğine ihtiyaç duyulduğunu, bununla beraber SRRT sonlandırma kriterlerinin ve komplikasyonlarının başında hipotansiyonun derinleşmesinin geldiğini saptadık. 24 saatten daha kısa uygulanan SRRT seanslarında, 24 saatten uzun sürenlere kıyasla hipotansiyon derinleşmesi nedeniyle daha erken sonlandırıldığını tespit ettik. 24 saatten uzun süren SRRT uygulamalarında daha fazla UF ve daha etkin solüt klirensi yapılabildiğini saptadık. Çalışmaya dahil edilen 125 hastanın ilgili yoğun bakım yatışının %91,2 oranında öldüğünü saptadık.
Özet (Çeviri)
RRT is an important organ support therapy in the treatment of severe AKI and ESRD. Although CRRT is the preferred method of RRT in hemodynamically unstable patients, there is an increased morbidity and mortality in these patients due to the underlying condition. In this study, we found that CRRT was applied at a rate of %9,6 in 1392 critically ill patients followed over a three-year period. In this study, the data of 125 patients who were admitted to Gazi University Medical Faculty Internal Diseases Intensive Care Units between 01.01.2019 and 01.12.2021 and underwent CRRT were retrospectively analyzed. The demographic characteristics of the patients, comorbidities, organ failure scores, causes of AKI were all noted. The initiation time, indications, treatment modalities, prescribing features, anticoagulation preference, termination criteria, complications of CRRT application were examined in detail. In this study, we found that CRRT was initiated commonly in KDIGO stage 3 AKI, especially in the presence of metabolic acidosis. The prescribed dose of CRRT was as 25 ml/kg/hour and CVVHDF was mostly preferred modality with a rate of 91%. The rate of CRRT application without anticoagulation was 77%. The most common reason for this was thrombocytopenia. Also we found that the major indication for CRRT was metabolic acidosis and the major reason for the termination of CRRT was hypotension. We figured out that the median value of noradrenaline and the termination of CRRT sessions due to worsening of hypotension were statistically significantly higher in CRRT sessions without anticoagulation than the CRRT sessions with anticoagulation. We found that 90.5% of CRRT sessions were administered with vasopressor support. The major complication of CRRT was hypotension. Also this was the major reason for CRRT discontinuation. We found that CRRT sessions shorter than 24 hours were terminated earlier due to worsening of hypotension compared to applications lasting longer than 24 hours. We found that more UF and more effective solute clearance were achieved in CRRT applications lasting longer than 24 hours. We found that 91.2% of the 125 patients included in the study died in the relevant intensive care hospitalization