Gıdaları D vitamini ile zenginleştirmenin ratlarda plazma D vitamini metabolitleri düzeylerine etkisi
The effect of vitamin D enrichment of foods on the levels of plasma vitamin D metabolites of rats
- Tez No: 762018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BAYKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
D vitamini vücutta kalsiyum ve fosfat regülasyonunu sağlayan, birçok organ ve dokuda da reseptörü bulunan, son yıllarda hormon olarakta adlandırılan bir vitamindir. D vitamini eksikliğinin raşitizm, osteomalazi gibi kemik hastalıkları ile ilişkisi yıllardır bilinmektedir. Ancak son yıllarda diyabet mellitus, romatoid artrit, multiple skleroz gibi hastalıkların etyopatogenezinde de rol aldığına dair çok sayıda çalışmaya rastlamak mümkündür. İklim koşulları, cilt rengi, giyim tarzı, D vitamininin doğal olarak az sayıda besinde bulunması gibi nedenlerle, endojen ve eksojen D vitamini alımı yetersiz kalmakta ve eksikliği yaygın gözlenmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için sağlık otoriteleri tarafından tüm dünya da çeşitli tedbirler alınmaktadır. Bu tedbirlerden biri de toplumda sık tüketilen bazı gıdaların içerisine D vitamini takviyesidir. Ancak her toplumun beslenme alışkanlığı birbirinden farklıdır. Biz de bu amaçla ülkemizde sık tüketilen siyah çay ve ayrana D vitamini eklenmesinin plazma düzeylerini arttırmasına etkisini incelemeyi amaçladık. Çalışmamızda 56 adet Wistar erkek sıçan 7 gruba ayrıldı. Kontrol (K) grubu sadece rutin diyetle beslendi. Diğer grupların herbiri rutin diyete ek olarak sırasıyla ayran (A), çay (Ç), suda dağılan D vitamini takviyeli çay (SDÇ), suda dağılan D vitamini takviyeli ayran (SDA), yağda çözünen D vitamini takviyeli çay (YDÇ) ve yağda çözünen D vitamini takviyeli ayranla (YDA) 40 gün boyunca beslendi. Grupların serum 25(OH)D3, 24,25(OH)2D3, aspartat transaminaz (AST), alanin transaminaz (ALT), üre, kreatinin, kalsiyum, fosfor, magnezyum düzeyleri deney sonunda ölçülerek karşılaştırıldı. Deney gruplarının serum 25(OH)D3 ortalama ve standart sapma değerleri K grubu için 21±2 ng/mL, A grubu için 25±7 ng/mL, YDA grubu için 55±11 ng/mL, SDA grubu için 56±9 ng/mL, Ç grubu için 20±2 ng/mL, YDÇ grubu için 36±5 ng/mL ve SDÇ grubu için 61±13 ng/mL olarak ölçüldü. YDA grubunun serum 25(OH)D3 düzeyleri ortalaması kontrol, ayran ve çay grupları ortalamasından sırasıyla 33 ng/mL(P=0,001), 30 ng/mL(P=0,002) ve 35 ng/mL(P=0,001) daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Vitamin D is a vitamin that regulates calcium and phosphate in the body, has receptors in many organs and tissues, and is also called a hormone in recent years. The relationship between vitamin D deficiency and bone diseases such as rickets and osteomalacia has been known for years. Also, in recent years, it is possible to come across many studies showing that vitamin D plays a role in the etiopathogenesis of diseases such as diabetes mellitus, rheumatoid arthritis, and multiple sclerosis. Endogenous and exogenous vitamin D intake is insufficient and deficiency is observed widely due to climatic conditions, skin color, clothing style, and the fact that vitamin D is naturally found in a small number of foods. In order to prevent this situation, various precautions are taken by health authorities all over the world. One of these precautions is to add vitamin D to some foods that are consumed frequently in the society. However, the eating habits of each society are different from each other. For this purpose, we aimed to examine the effect of adding vitamin D to black tea and buttermilk, which are frequently consumed in our country, on increasing plasma levels. In our study, 56 Wistar male rats were divided into 7 groups. The control group (K) was fed only routine diet. Each of the other groups were fed with buttermilk(A), tea(Ç), tea fortified with water-dispersible vitamin D(SDÇ), buttermilk fortified with water-dispersible vitamin D(SDA), tea fortified with fat-soluble vitamin D (YDÇ), and buttermilk fortified with fat-soluble vitamin D (YDA) for 40 days, respectively, in addition to the routine diet. Serum 25(OH)D3, 24,25(OH)2D3, aspartate transaminase (AST), alanine transaminase (ALT), urea, creatinine, calcium, phosphorus, magnesium levels of the groups were measured and compared at the end of the experiment. Serum 〖25(OH)D〗_3 values were measured ( mean ± standard deviation ) for each group. It was found 21±2 ng/mL in the K group, 25±7 ng/mL in the A group, 55±11 ng/mL in the YDA group, 56±9 ng/mL in the SDA group, 20±2 ng/mL in the Ç group, 36±5 ng/mL in the YDÇ group and 61±13 ng/mL in the SDÇ group. Serum 25(OH)D3 levels of YDA group were found 33 ng/mL higher than the control group (P=0.001), 30 ng/mL higher than the buttermilk group (P=0.002) and 35 ng/mL higher than the tea group (P=0.001).