İstanbul-Şile ilçesi liman çevresinin turizm potansiyelinin belirlenmesi
Determination of tourism potential of the port environment of Istanbul-Sile district
- Tez No: 762024
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Turizm, Landscape Architecture, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada Şile ilçesinin sahip olduğu turizm potansiyeli ve ne şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirlemek amaçlanmıştır. Şile ilçesine ziyarete gelen turistlerin görmek istediklerini ve Şile ilçesinin eksiklerini anket yöntemiyle tespit edilmiştir. Şile ilçesi turizm için oldukça verimli ve uygun bir bölgedir. Yapılan çalışma bu potansiyelin en verimli şekilde kullanılmasını amaçlamaktadır. Yıl içinde gelen turistlerin Şile ilçesinde görmek istedikleri ve bu alanlarda yapılan çalışmaları tespit etmek için Şile ilçesini kapsayan bir anket çalışması uygulanmıştır. Şile bezi, Kültür ve Sanat Festivali, balıkçılık, hayvancılık gibi gelir kaynakları da araştırılmıştır. Şile ilçesi için önem taşıyan yapıların halk tarafından nasıl kullanılması gerektiğini anket yöntemiyle tespit etmek hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the tourism potential of Şile district and how it should be evaluated. What the tourists who come to visit Şile want to see and the shortcomings of Şile district have been determined by the survey method. Şile district is a very productive and suitable region for tourism. The study aims to use this potential in the most efficient way. A survey study covering the district of Şile was applied to determine what the tourists visiting during the year would like to see in Şile and the studies carried out in these areas. Income sources such as Şile cloth, Culture and Art Festival, fishing and animal husbandry were also investigated. It is aimed to determine how the buildings that are important for Şile district should be used by the public with the survey method.