The impact of knowledge management and total quality management on staff efficiency and on the performance of the company
Bilgi yönetimi ve toplam kalite yönetiminin personel verimliliği ve şirket performansı üzerindeki etkisi
- Tez No: 762025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM PINAR SOYKUT SARICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde bilgi yönetimi ve toplam kalite yönetimi gibi unsurlar tüm endüstriyel alanlarda gerekli hale gelmektedir. Bununla birlikte, sistemler ve yönetim prosedürleri giderek daha karmaşık hale gelmektedir. Bu nedenle, endüstriyel yöneticiler, kendi alanlarına uyarlanmış performans ölçüm yaklaşımları ve tekniklerinin seçimi veya yaygınlaştırılmasıve uygulanması açısından çeşitli zorluklarla karşılaşabilmektedir. Bu bağlamda, çalışmamdaki en önemli amaç, bilgi yönetimi ve toplam kalite yönetiminin personel verimliliği ve şirket performansları üzerindeki etkisine ilişkin fikir edinmek ve en yaygın kullanılan yaklaşımlar ve yöntemler hakkında bilgi sahibi olmak için gelecekte yapılacak personel verimliliğini ve şirket performanslarını ölçme ile ilgili araştırmaları yapan araştırmacıları desteklemek gelmektedir. Literatür taraması ve amacımızla ilgili olarak şirket(ler)in davranışlarını incelemek için yaptığımız ankete dayanarak ve bu anketlere katılan 300 şirketten ilgili verileri toplayıp, 50 doğru yanıt vermiş olduğuna inandığımız şirketlerin verilerini analiz ettikten sonra, farklı şirketlerde ve hizmetlerde çalışan yönetici ve temsilcilerin algılarına dayalı hipotezlerimizi belirlemeyi başardık. Beş Hipotez Şu Şekilde Tanımlanmıştır: -Bilgi yönetiminin personel verimliliği üzerinde olumlu etkisi vardır. -Toplam kalite yönetiminin personel verimliliği üzerinde olumlu etkisi vardır. -Bilgi yönetiminin şirketin performansı üzerinde olumlu bir etkisi vardır. - Toplam kalite yönetiminin şirket performansı üzerinde olumlu etkisi vardır. -Personel verimliliğinin şirketin performansı üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Bu hipotezleri kullanarak, bilgi yönetimi ve toplam kalite yönetimi arasındaki bağlantıları ve bunların personel verimliliği ve şirket performansı üzerindeki etkilerini içeren çalışmamız için örnek bir model oluşturduk. Ayrıca, bilgi yönetimi ve toplam kalite yönetimi kavramlarına daha fazla önem vererek ve algı analizlerimize dayalı olarak en çok kullanılan performans göstergelerini, Balanced Scorecard, tedarik zinciri operasyonları referans ve insan performansının iyileştirilmesi. Ayrıca şirketin performansını ölçmek için kullanılacak her yöntemin özelliklerini belirleyerek personel verimliliği ve performansı açısından en üst düzeyde iyileştirme ve elde etmek.
Özet (Çeviri)
Today, knowledge management and total quality management are becoming necessary in all industrial fields. However, systems and management procedures are becoming increasingly complex. Thus, industrial managers encounter several difficulties, either in terms of choice, or in terms of deployment and application of performance measurement approaches and techniques adapted to their field. In this regard, this work comes to support researchers in further future studies to gain insight into the impact of knowledge management and total quality management on staff efficiency and on the performances of the company and to have the knowledge about the most commonly used approaches and methods to measure staff efficiency and company's performances. Based on the literature review and the questionnaire we did to review company's behaviors concerning our purpose and after collecting data and analyzing 50 answers from 300 companies surveyed, we did succeed to identify our hypotheses based on perceptions of managers and agents working on different services in the company. Five hypotheses are defined as: -Knowledge management has a positive Impact on staff efficiency. -Total quality management has a positive Impact on staff efficiency. -Knowledge management has a positive Impact on the performance of the company. -Total quality management has a positive Impact on the performance of the company. -Staff effectiveness has a positive Impact on the performance of the company. Hypothesis and model are made to be tested in future studies by researchers on a purpose of arriving at a scientific model eligible to be used by companies to increase their performance. Also, to help companies to build a strong work infrastructure by giving more importance to the concept of knowledge management and total quality management and by integrating the most used performance indicators based on our perceptions analyses which are: Balanced Scorecard, supply-chain operations reference and human performance improvement.