Scientism and democracy within science
Bilimcilik ve bilimde demokrasi
  1. Tez No: 762032
  2. Yazar: AHMET GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tezde, birçok filozof için bilgi türü sayılamayacak yeni bir epistemik duruş olan anlayışı inceliyorum. Anlama üzerine olan literatürde genelde anlamanın bilgiyle karşılaştıramayacağımız kadar karmaşık bilişsel yetenekler gerektirdiği ve bilginin yokluğunda da elde edilebileceği varsayılır. Bu karşılaştırmada filozoflar basit önermesel bilgi modelini kullanır. Basit önermesel bilgi modelinin dünyayla olan karmaşık epistemik ilişkimizi açıklamakta yetersiz olduğunu, ancak önermesel modelin tek bilgi modeli olmadığını öne süreceğim. Bilim felsefesinde teorileri model olarak ele alan yaklaşımın temel özelliklerini ve bilimsel bilginin doğasını tanıttıktan sonra, bilgiyi anlama sürecinden ayırma stratejilerini araştıracağım. Bilgi olmadan anlayış kazanmanın ya da tam tersinin imkansızlığını göstereceğim. Daha sonra Grimm'in anlayışı önermesel olmayan nedensel bilgi üzerinden tanımlamasını inceleyeceğim. Anlayışı a priori bilgiye dayandırmasının sorunlu olduğunu iddia edip, doğal fenomenleri anlamakla uğraşırken hareket noktamız olarak almamamız gerektiğini iddia edeceğim. Son olarak, bilimcilik ve demokrasi ile ilgili sorunlar üzerine bu tezde savunulan argümanların yarattığı sonuçlarını inceleyip bazı olası araştırma konuları önereceğim.
Özet (Çeviri)
In this thesis I examine understanding, a cognitive phenomenon which for many philosophers has a distinct epistemic standing than that of knowledge. Understanding, it is assumed, requires some cognitive abilities that are not required for having knowledge and understanding can be achieved in the absence of knowledge. In analysing the nature of understanding it is customary to compare it with the nature of knowledge and in this comparison, philosophers use a propositional model of knowledge. I will argue that while a simple propositional model of knowledge is insufficient to account for our complex epistemic relation with the world, propositional models do not exhaust models of knowledge. After introducing main features of model-based approach to scientific theorizing, I will investigate the strategies of separating knowledge from understanding, taking this account of scientific knowledge as my point of departure. I will show the impossibility of achieving understanding without knowledge and vice-versa. Next, I will review Grimm's account of understanding according to which understanding is a form of non-propositional knowledge. I will argue that his account of a priori knowledge is problematic, and we should not take it as our point of departure in dealing with understanding natural phenomena. Lastly, I will examine the ramifications of these arguments on questions concerning scientism and democracy and suggest some threads for further research.