The impact of Travel 2.0 technologies on international tourist arrivals
Seyahat 2.0 teknolojilerinin uluslararası turist sayılarına etkisi
  1. Tez No: 762034
  2. Yazar: ALPER AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU TEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, Seyahat 2.0 teknolojilerinin uluslararası turist varışları üzerindeki etkisini ölçmektir. Özellikle, bu araştırma alanında kapsamlı bir çalışma neredeyse bulunmamaktadır. Bu boşluğu gidermek için, bu çalışma kavramsal bir model geliştirmekte ve çoklu regresyon analizi yapmaktadır. Gidilen ülkeye göre uluslararası turist varışları bağımlı değişken; ülkelerin resmi turizm websitelerinin aylık ziyaretçi ortalamaları, tripadvisor.com'daki yorum ve görüş sayıları, booking.com'da listelenen tesis sayıları ve viator.com'da listelenen tur sayıları ise bağımsız değişkenlerdir. Sonuçlar, en çok kullanılan Seyahat 2.0 teknolojilerinden; yorum ve görüşlerin, rezervasyon sistemlerinin ve turistik aktivite listelemenin yüzde 56.5 ile uluslararası turist varışları üzerinde etkisi olduğunu göstermektedir. Ek olarak sonuçlar, booking.com'da listelenen mülklerin sayısının varış ülkesine göre uluslararası turist varışları üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bu durum, zengin konaklama olanaklarının destinasyon için doğrudan bir turistik ilgi ve rezervasyon yaratabileceğini göstermektedir. Sonuçlar ayrıca, bir destinasyona veya ülkeye ait resmi turizm websitesinden ve yapılacak şeylerden ziyade turistlerin önceliği konaklama tesislerine, gezginlerin deneyimlerine dayalı güvenilir bilgilere verdiğini vurgulamaktadır. Bu araştırma, Seyahat 2.0 teknolojilerini ve varış ülkesine göre uluslararası turist varışlarını ilişkilendiren kavramsal bir model oluşturmaya çalışmakta ve gelecekte bu alanda yapılacak çalışmalara ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to measure the impact of Travel 2.0 technologies on international tourist arrivals. Specifically, there hardly exists comprehensive work in this research area. To address this gap, this study develops a conceptual model and conducts a multiple regression analysis. The international tourist arrivals by country of destination is the dependent variable; whereas, the average monthly visit to DMO's website, the number of reviews and opinions on tripadvisor.com, the number of listed properties on booking.com, and the number of listed tours on viator.com are the independent variables. Results show that Travel 2.0 technologies that are mostly used are reviews and opinions, bookings systems, and the touristic activity listing with a 56.5 percent impact on international tourist arrivals. Additionally, results indicate that there is a positive influence of the number of listed properties on booking.com on the international tourist arrivals by country of destination. This depicts that rich accommodation opportunities can create a direct touristic interest and bookings for the destination. Results also emphasize that tourists give priority respectively to the accommodation facilities and reliable information based on experiences of other travelers rather than websites belonging to the destination or the country's officials, activities and things to do. This research attempts to create a conceptual model linking Travel 2.0 technologies and the international tourist arrivals by country of destination and aims to shed light on future studies in this area.