Spin sistemlerinde kuantum tünellemesi
- Tez No: 76206
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
SPIN sistemlerinde kuantüm tunellemesi (Yüksek Lisans Tezi) Engin ATEŞER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1998 ÖZET Tek ve çift eksen anisotropisine sahip taban düzeydeki spin sistemlerinin enerji spektrumları anisotropi eksenlerine dik manyetik alanlar için çalışıldı. Spin sistemlerinde kuantum tünellemesi, spin sistemi ile bir potansiyel alanda hareket eden parçacığın arasındaki tam ilişki ile ifade edildi. Yan klasik yaklaşım, tünelleme ve paket tekniği arasındaki ilişkiler belirtilerek taban düzeydeki enerji yarılması hesaplandı. Bunun yanında, çift kuyu tipindeki bir salınım potansiyeli ve bu potansiyelin özel durumları için taban düzeydeki enerji yarılması hesaplandı. Bilim kodu :404.06.0 i Anahtar kelimeler : Anisotropik spin sistemleri, Euclidean Hareketi, Yol İntegrali, Paket Tekniği, Enerji Yarılması Sayfa adedi : 45 Tez yöneticisi : Prof. Dr. Mehmet ŞİMŞEK
Özet (Çeviri)
QUANTUM TUNNELLING IN SPIN SYSTEMS (M.Sc.Thesis) Engin ATEŞER GAZI UNIVERSITY INSTITUDE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 1998 ABSTRACT The energy spectrum in the ground state of a spin system having ' easy and bi-axes' anisotropics are studied, when the magnetic field is perpendicular to these axis. Quntum tunneling in the spin systems is described based on the exact correspondence between the spin system and a particle moving in a potential field. Expressing the relations between semi classical appoach, tunnelling and instanton tecnique, the energy splitting of the ground state has been calculated. Also, for an oscillatory potential and its special cases, the energy splitting of the ground state has been calculated. Science code : 404.06.01 Key Words : Anisotropic spin systems, Euclidean action, Path integral, Instanton tecnique, Energy Splitting, Page number : 45 Adviser : Prof. Dr. Mehmet ŞİMŞEK