Ahşabın fiziksel özelliklerine uygun UD tasarımı
  1. Tez No: 76207
  2. Yazar: M.FADIL ATİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
AHŞABIN FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNE UYGUN UD TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) M.Fadıl ATİK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1998 ÖZET Bu çalışmada Türk müziğinin önemli ve yaygın kullanılan enstrümanlarından birisi olan udun yapımında kullanılan ahşabın fiziksel özellikleri ortaya konularak, yapımının incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında ahşabın fiziksel özellikleri incelenmiş; bu doğrultuda udun değişik bölümlerinde hangi ağaç türlerinin kullanıldığı, yapımında nelere dikkat edileceği ve nasıl yapılacağı, udun hangi bölümlerine hangi işlemlerin uygulanmasının ya da uygulanmamasının iyi olacağı, yapım esnasında hangi aşamaların takip edileceği ve yapılan udun nasıl korunacağı üzerinde durulmuştur. Teoride elde edilen bilgiler, deneyimli kişi ve yapımcılarla yapılan anketler sonucu elde edilen verilerle karşılaştırılarak en güzel sese sahip, estetik ve uygun maliyetli ud yapımına ışık tutacak sonuçlara varılmıştır. Bilim Kodu : 6262701 Anahtar Kelimeler : Ahşap, ud Sayfa Adedi : 78 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ahmet ŞENEL
Özet (Çeviri)
11 OUD DESIGN IN ACCORDANCE WITH THE PHYSICAL PROPERTIES OF WOOD (M. Sc. Thesis) M. Fadıl ATİK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE June, 1998 ABSTRACT In this study, it was aimed to state the physical properties of wood which is used to make the oud, the most popular and important instrument of Turkish music, as well as examining its building process. In the scope of the study, the physical properties of wood were analyzed. It was also emphasized on which kind of wood should be used on the different parts of the oud, the parts of the building process which require the most attention, the kinds of processes that should be applied or not on the oud, the stages which should be followed during the building process and how to preserve the finished oud. The theoretical information has been compared with the data obtained by the surveys, which have been done on experienced oud makers. As a result, outcomes have been obtained on building an oud with a beatiful sound, a nice shape and a low cost. Science Code Key Words Page Number Adviser 6262701 Wood, Oud 78 Assistant Prof. Dr. Ahmet ŞENEL