Metropol kentte prekarya olgusunun göçmen karşıtlığına etkisi
Effect of precarial phenomenon on anti-immigration in the metropolitan city
  1. Tez No: 762070
  2. Yazar: TUĞBA KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Neoliberal politikaların güçlenmesiyle yaygınlaşan esnek çalışma biçimi, metropol kentte rekabeti artırmakta, bireyin kendisine ve içinde yaşadığı topluma yabanlaşmasına sebep olmaktadır. Geçici ve güvencesiz işlerde çalışanlar, yaşamlarına devam edebilmek için güvencesizlik sarmalında daha fazla çalışmakta ve belirsizlik içinde ellerindekini korumaya çabalamaktır. Bu da dalgalanan ekonomik koşullar içinde göçmenleri suçlamaya itmektedir. Gittikçe yaygınlaşan güvencesiz çalışma biçimi ve beraberinde getirdiği yeni yaşam tarzı, toplumun ötekisini oluşturan yabancılara yönelik nefret söylemini artırmaktadır. Suriyeli göçünün 11.yılında ülkemizde kayıtlı Suriyeli sayısı 4 milyona yaklaşmıştır. Suriyelileri“geçici misafir”olarak konumlandıran Türkiye, iç ve dış politikalarında“kalıcı”bir çözüm üretememiştir. Metropolde yaşam şartlarını karşılamanın, gün geçtikçe zorlaşmasıyla göçmenlere yönelik öfke derinleşmektedir. Bu öfke göçmenlere“çifte yükümlülük”olarak geri dönmektedir. Göçmenler hem emek piyasasında güvencesiz koşullarda çalışmakta hem de yerli işçiler tarafından işlerinin ellerinden alınmasıyla suçlanmaktadır. Bununla birlikte kent yaşamının niteliği de değişmekte ve gündelik akışı üretim süreçlerindeki bu değişimler belirlemektedir. Bu tez çalışması; geçici ve güvencesiz koşullarında çalışan Türkiye vatandaşı bireylerin göçmenlere yönelik tutumunu tespit etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel sorunsalı“Prekaryal emeğin göçmen karşıtlığına etkisi nedir?”şeklindedir. Karma araştırma deseninde yürütülen ve alan çalışması Fatih ilçesinde gerçekleştirilen araştırmada, yerli işçilerden anket ve hem işçi hem de işverenlerden mülakat yoluyla elde edilen veriler karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde temel hatlarıyla göç olgusuna, göçe yönelik düzenlemelere ve göç teorilerine yer verilmiştir. İkinci bölümde çalışmanın kavramsal çerçevesini oluşturan prekarya olgusu, prekeryal çalışma biçimi, emek piyasasının prekaryalaşması, güvencesiz istihdam, kayıt dışı çalışma konularına yer verilmiş ve neoliberalizm politikaları tarihsel perspektifte ele alınıp, nasıl bir değişime yol açtığı incelenmiştir. Üçüncü bölümde metropol kent olarak İstanbul'un konumu, kent dinamikleri ve küresel şehirlere dair bilgiler yer almaktadır. Dördüncü bölümde araştırmanın metodolojisine dair bilgilere yer verilmiştir. Beşinci bölümde araştırma sahasında toplanan nicel ve nitel verilerin analizi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The flexible working style which has become widespread with the strengthening of neoliberal policies, increases competition in the metropolitan city. It causes the individual to become alienated to himself/herself and the society he/she lives in. People who work in temporary and insecure jobs work more in the spiral of insecurity for continue to their lives and make an effort for protect what they have in uncertainty. In this economic conditions, native population charge/blame immigrants. The increasingly widespread precarious employment and the new lifestyle brings increase the hate speech towards foreigners, who constitute the other of the society. In the 11th year of Syrian migration, the number of registered Syrians in our country has approached 4 million. Turkey identified the Syrians as“temporary guests”, despite that Turkey has not been able to produce a“permanent”solution in its domestic and foreign policies. As living conditions in the metropolis become more difficult day by day, anger increasing towards immigrants. This anger returns to the immigrants as a“double obligation”. Immigrants who work in precarious conditions, who are accused of being sacked by local workers. In addition that, the quality of urban life is also changing and these changes determine production prosesses in the daily flow . The purpose of this study determine the attitudes of Turkish citizens who working in the temporary and precarious conditions towards immigrants. The main problem of the research is“What is the effect of precarial labor on anti- immigration?”The research was carried out in Fatih district and it was prepared using mixed research method. In the first part of the study has various topics such as the phenomenon of immigration, regulations for immigration and theories of immigration are given with its basic lines. In the second part, the concepts of precariat, precariat work, precariatization of the labor market, precarious employment, informal work, which constitute the conceptual framework of the study, are discussed, and the policies of neoliberalism are discussed in a historical perspective and how it changes. In the third part, there is information about the location of Istanbul as a metropolitan city, urban dynamics and global cities. In the fourth part, information about the methodology of the research is given. The fifth chapter includes the analysis of quantitative and qualitative data collected in the research area.