Üniversite gençliğinin metropol kente uyum sağlamada stratejileri: İstanbul örneği
University youth adjustment strategies to metropol city: İstanbul as a sample
  1. Tez No: 351509
  2. Yazar: A. ÇAĞLAR DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 466
Özet
Bu çalışma nitel ve nicel araştırma metotları bir arada kullanılarak, üniversite eğitimi almak için metropol kente gelen metropoldışı öğrencilerin, metropol kent ve üniversitenin kendilerine uyguladığı stratejilerine karşı uyum sağlama taktiklerini belirleyip, bu taktikleri açıklamayı amaçlamaktadır. Metropoldışı üniversite öğrencileri metropolleşme süreçlerinde, metropole dair değer yargıları ve davranış biçimleri ile taşradan getirdikleri değer yargıları ve davranış biçimleri arasında değiş-tokuşlar yapmakta, melez değer yargıları ve davranış biçimleri üretmekte ve bazı mekan ve zamanlarda her üç değer yargısı ve davranış biçimi arasında seçimler yapmaktadırlar. Araştırma çerçevesinde metropoldışı öğrencilerin demografik yapıları göz önüne alınarak; metropoldışı öğrencilerin metropole gelmeden önceki beklentileri, metropole geldikten sonra yaşadıkları karşılaşmalar ve burada ürettikleri varolabilme taktikleri, metropol kentte yaşamanın ötesinde metropol kente erişebilmeye dair ürettikleri taktikler, etnik kimlikler, din, tüketim ve cinsellik üzerinden yeniden kurdukları ilişki türleri; hayat tarzı bağlamında ayrıştıkları yarı görünür kabileleri çerçevesinde incelenmiştir.Araştırma sonucunda, metropole gelen metropoldışı öğrencilerin yeterli oryantasyon desteğinden mahrum kalmalarına rağmen, burada geçirdikleri süre içerisinde çeşitli taktikler çerçevesinde metropolleştikleri, yani kendilerini memleketlerinden ziyade metropole ait olarak gördükleri ortaya çıkmıştır. Metropolleşme süresince, metropoldışı öğrencilerin etnik kimlik, din, tüketim ve cinselliğe dair fikir ve davranışlarını metropol kent standartlarında yeniden örgütledikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the adjustment tactics of non-metropolitan students who come to metropolitan city for university education in response to strategies implemented by metropolitan city and university and explaine these tactics by using a combination of qualitative and quantitative research methods. Non-metropolitan university youth in their metropolitanization process interchange among the values belonged to metropolitan city and their hometowns and produce hybrid standard of judgments and behavior patterns, and make a selection among each of the three value judgments and behavior patterns. Within the framework of research by taking into account the non-metropolitan university youth? demoghraphic structure, non-metropolitan students? previous expectations before and after coming to the metropolitan city and the tactics that they produce including the aim of reaching to metropolitan city, ethnic identities, religion, consumption and the behavioral pattern built on sexuality are examined with regard to semi-visible peer tribes, they separate in the context of life sytles. The study concludes that despite insufficient orientation, those who come to metropolitan city develop new tactics for adjustment and see themselves belonged to metropolitan city rather than their own hometowns. In the process of metroplitization, non-metropolitan students reconstruct their ideas and behaviors based on ethnic identity, religion, consumption and sexuality.