Ankara il ambulans servisinde çalışan sağlık personelinin çocuk yaş grubunda travma hastası bakımı hakkındaki farkındalık düzeyinin belirlenmesi
Determining the awareness level of the HEALtH personnel working in ankara provincial ambulance service about trauma patient care in the children's age group
- Tez No: 762072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
AMAÇ Acil sağlık hizmetleri, bir hastalık veya kaza sonrası ortaya çıkan ve derhal müdahale gerektiren durumlarda hastanın yaşamını ya da yaşam kalitesini korumak için gerekli tıbbi bakım ve müdahalelerdir. Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinin en önemli basamağı ambulans hizmetleridir. Gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde travma vakaları, 1-4 yaş arasındaki ölüm sebepleri arasında ikinci sırada iken, bu ülkelerde 4 yaş sonrası ve gelişmiş ülkelerde 1-14 yaş arası dönemde ilk sırada yer alır. Bu çalışmanın amacı Ankara ili özelinde hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde çalışan ATT ve paramediklerin çocuk yaş grubunda travma vakalarına yaklaşım ve yönetimi konusunda farkındalık düzeylerinin tespit edilmesidir. YÖNTEM Bu çalışma 01 Eylül 2022 ile 15 Eylül 2022 tarihleri arasında Ankara İl Ambulans Servisi personeline uygulanan tanımlayıcı tipte bir anket çalışmasıdır. Anketimiz 497 kişiye uygulanmış olup çalışmamıza 454 kişi dahil edilmiştir. Çalışmada katılımcılara uygulanan anket demografik özellikler ve genel bilgiler, çocuk yaş grubu travma hastasının değerlendirilmesi ve hayat kurtarıcı müdahaleler olmak üzere toplam 45 soru sorulmuştur. BULGULAR Çalışma grubunun yaş ortalaması 33±6 yıl, mesleki tecrübe süresi ortalaması 12±6 yıl ve Ankara İl Ambulans Servisinde çalışma süresi ortalaması 8±4 yıl olarak tespit edilmiştir. Mezuniyet öncesi eğitiminde çocuk travma hastaları konusunda teorik ve pratik eğitim alıp almadığı sorulduğunda katılımcıların %66.1'i eğitim aldığını belirtmiştir. Paramediklerden mezuniyet öncesi çocuk travma eğitimi aldığını belirten katılımcı oranı %81.2 olarak tespit edilmiştir. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen 'Temel Modül Eğitimleri'ni paramediklerin ATT'lere göre daha yüksek oranda tamamladığı tespit edilmiştir. SONUÇ Ankete katılanların verdiği cevaplara göre paramediklerin genel olarak farkındalık düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Temel Modül Eğitimlerini tamamlayanların, yakın zamanda mezun olan ve daha az mesleki tcrübesi olanların farkındalık düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Bu durum eğitimin farkındalık düzeyindeki etkisini ve zaman geçtikçe mevcut bilgilerin güncellenmesi gerektiğini göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: ATT, Paramedik, Çocuk, Travma, Eğitim, Farkındalık
Özet (Çeviri)
OBJECT İVE Emergency health services are the medical care and interventions necessary to protect the life or quality of life of the patient in cases that occur after an illness or accident and require immediate intervention. Ambulance services are the most important step of pre-hospital emergency health services. While trauma cases are in the second place among the causes of death between the ages of 1-4 in underdeveloped and developing countries, it ranks first in the period after the age of 4 in these countries and between the ages of 1-14 in developed countries. The aim of this study is to determine the awareness level of ATT and paramedics working in pre-hospital emergency health services in the province of Ankara about the approach and management of trauma cases in the pediatric age group. MATERIALS VE METHODS This study is a descriptive survey study applied to Ankara Provincial Ambulance Service personnel between 01 September 2022 and 15 September 2022. Our survey was applied to 497 people and 454 people were included in our study. In the study, a total of 45 questions were asked, including demographic characteristics and general information, evaluation of pediatric trauma patients, and life- saving interventions. RESULTS The mean age of the study group was 33±6 years, the average of professional experience was 12±6 years, and the average of working time in Ankara Provincial Ambulance Service was 8±4 years. When asked whether they received theoretical and practical training on child trauma patients in their pre-graduate education, 66.1% of the participants stated that they received training. The rate of participants who stated that they received child trauma training before graduation from paramedics was determined as 81.2%. T.R. It was determined that paramedics completed the 'Basic Module Trainings' organized by the Ministry of Health at a higher rate than ATTs. CONCLUSION According to the answers given by the survey participants, the awareness levels of the paramedics were found to be higher in general. Those who completed the Basic Module Trainings, recently graduated and had less professional experience were found to have higher awareness levels. This shows the effect of education on the level of awareness and the need to update the existing information as time goes on. KEYWORDS: ATT, Paramedic, Child, Trauma, Education, Awareness