Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Acil Servise inme günlerinde 112 ambulans ekiplerince inme ön tanısıyla yönlendirilen hastaların retrospektif analizi
Retrospective analysis of patients referred to emergency department of Hacettepe University Faculty with a Preliminary Diagnosis of stroke by 112 ambulance teams on the days stroke
- Tez No: 879162
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM AKKAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Akhan, O; Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Acil Servisine İnme Günlerinde 112 Ambulans Ekiplerince İnme Ön Tanısıyla Yönlendirilen Hastaların Retrospektif Analizi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Acil Tıp Uzmanlık Tezi. Ankara, 2024. Akut iskemik inme morbidite ve mortalite açısından önemli hastalıklardan biridir. Akut inmenin zamanında tedavisi erken teşhis ve triyaja bağlıdır. Hastane öncesi ortamda inmenin tanınması için geliştirilmiş yöntemlere ihtiyaç vardır. İnme benzeri semptomları olan hastalıklar inme merkezlerinde tetkik ve görüntülemeler başta olmak üzere yoğunluğa sebep olmakta ve inme hastalarının tedavilerini geciktirebilmektedir. Bu çalışma ile inmenin sahada tanınabilirliğinin artması adına skorlama sistemlerinin geliştirilmesinin akut inmede tanısal doğruluğu artırıp artırmayacağının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma 01.01.2022 – 31.12.2022 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Ankara İl Sağlık Müdürlüğünce belirlenen inme günlerinde Hacettepe Üniversitesi Erişkin Acil Servisine 112 ekipleri tarafından akut inme ön tanısı ile yönlendirilen hastaların; hastane öncesi skorlamaları ile acil servisteki tanı, tedavi süreçleri ve acil servisteki sonlanımları değerlendirilmiştir. İnme ön tanısı ile yönlendirilen toplam 410 hasta araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmamızda Cincinnati ve Los Angeles hastane öncesi inme skorlama sistemleri kullanılmıştır. Bu hastaların sahadaki Cincinnati skorunun inmeyi saptamada sensitivitesi %96,41 iken spesifisitesi %13,9 olarak saptanmıştır. İnme olan hastaların %84,3'ünde Los Angeles (LA) skoru pozitif iken %15,7'sinde LA negatif olarak saptanmış olup inme olmayan hastaların %48,1'inde LA pozitif iken %51,9'unda LA negatif olarak saptanmıştır. Cincinnati ve LA Hastane öncesi inme skorlama sistemleri inmeyi yüksek bir duyarlılık ile saptayabilmektedir. Ancak inmeyi tanı olarak dışlayamaması nedeniyle inme taklitçisi hasta gruplarını inme merkezlerine yönlendirilmesine neden olmaktadır. Bu da inme merkezlerinde yoğunluğa sebep olmakta ve inme hastalarına gereken dikkatin verilmesinin önüne geçmektedir. Hastane öncesi skorlama sistemlerinin geliştirilerek yoğunluğun azaltılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Akhan, O; Retrospective Analysis of Patients Referred to Emergency Department Of Hacettepe University Faculty with a Preliminary Diagnosis of Stroke by 112 Ambulance Teams on the Days Stroke, Hacettepe University Faculty of Medicine, Emergency Medicine Thesis. Ankara, 2024. Acute stroke is one of the critical diseases in terms of morbidity and mortality. Timely treatment of acute stroke depends on early diagnosis and triage. It is evident that improved methods are required fort he recognition of stroke in the pre-hospital setting. Diseases presenting with stroke-like symptoms may result in overcrowding in stroke centres, particularly in investigations and imaging, and may consequently delay the treatment of stroke patients. The objective of this study was to evaluate whether the development of scoring systems to enhance the recognisability of stroke in the field would lead to an increase in the diagnostic accuracy of acute stroke. In this study, the processes of pre-hospital scoring, diagnosis, treatment, and outcomes in the emergency department of patients referred to Hacettepe University Adult Emergency Department with a preliminary diagnosis of acute stroke by 112 teams on stroke days determined by the Ministry of Health Ankara Provincial Health Directorate between 01/01/2022 and 31/12/2022 were evaluated. A total of 410 patients who had been referred with a preliminary diagnosis of stroke were included in the study. Cincinati and Los Angeles (LA) prehospital stroke scoring systems were used in our study. While the sensitivity of the Cincinati score in these patients in detecting stroke was 96.41%, its specificity was found to be 13.9%. The Los Angeles (LA) score was found to be positive in 84.3% of patients with stroke and negative in 15.7%, while LA was positive in 48.1% and negative in 51.9% of patients without stroke. While the Cincinnati and LA prehospital stroke scoring systems can detect stroke with a high sensitivity, they cannot exclude stroke as a diagnosis, which leads to the referral of stroke mimicking patient groups to stroke units. This leads to overcrowding in stroke centres and patients are unable to receive optimal treatment. We think that the intensity may be reduced by developing pre-hospital scoring systems.