The Chinese model of neocolonialism in Africa: A case study of Angola
Afrika'da yeni sömürgecilikte Çin modeli, Angola örneği
- Tez No: 762073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ÖZORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma yeni sömürgecilik perspektifinden Çin Afrika ilişkilerini analiz etmektedir. Bu çalışma belge tarama yöntemine dayalı olarak Angola örneği düzeyinde yürütülmektedir. Angola'nın model ülke olmasıyla Afrika-Çin ilişkilerinde yeni sömürgeci olup olmadığı bir ülke üzerinden incelenmiştir. Çin Afrika ile olan ilişkilerinde yeni araçlar kullanmaktadır. Diğer güçlerin vermediğini Afrika'ya vererek Afrika'daki boşluğu doldurmakta ve kendi gücünü artırmaktadır. Yeni sömürgecilik dış etkinin ana araçlarından biridir. Çin Afrika ilişkilerinde yeni sömürgecilik siyasi ilişkiler, ekonomik bağlar, askeri görünüm ve kişisel-kurumsal ağlar üzerinden dört farklı parametre etrafında değerlendirilecektir. Çin'in Angola üzerinden kullandığı yeni araçlar ise borçlanma, kaynak temelli krediler, yardımlar ve Çin diasporasıdır. Çalışmada Angola doğal kaynaklarına hayli bağımlı olan Angola'nın ekonomik ve finansal olarak, Çin'in kullandığı yeni enstrümanlarla daha bağımlı hale geldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines China-Africa relations through the framework of neocolonialism. The methodology in this study is carried out at Angola sample level, based on the document scanning method. Angola has been used as a model country to analyze if it is a neocolonialist in African-Chinese relations. In its connections with Africa, China is using new tools. It fills the gap in Africa while increasing its own power by offering what other powers do not. Neocolonialism is one of the main instruments of foreign influence. Neocolonialism in China-Africa relations will be evaluated by using four criteria: political ties, economic ties, military appearance, and personal-institutional networks. Borrowing, resource-based loans, aid, and the Chinese diaspora are the new tools that China employs through Angola. According to the study, Angola, which is highly dependent on Angola's natural resources, has become increasingly economically and financially dependent on China's new tools.