T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara 112 il Ambulans Servisi Başhekimliği ambulansları tarafından müdahale edilen ev içi şiddet olgularının koronavirüs pandemisi öncesi (10 mart 2019-09 mart 2020) ve pandeminin birinci yılındaki (10 mart 2020-09 mart 2021) değişiminin değerlendirilmesi
Evaluation of domestic violence cases intervened by ministry of health of Turkey Ankara provincial emergency medical services teams before the coronavirus pandemic and in the first year of the pandemic ((10 march 2019-09 march 2020 and 10 march 2020-09 march 2021)
- Tez No: 857947
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET PAKSOY ERBAYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kadına yönelik ev içi şiddet dünya çapında yaygın halk sağlığı sorunlarından biridir. 20-44 yaş arası kadınların %26-%28'i hayatları boyunca en az bir kez fiziksel ya/ya da cinsel şiddete maruz kalmaktadır. 2020 yılı başlarında tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs pandemisi ev içi şiddet mağdurları için durumu daha da kötüleştirmiştir. Pandeminin yayılmasını engellemeye dönük“evde kal”emirleri, pandemiye bağlı olarak artan stres ve ekonomik zorluklar vakaların tespitini ve müdahale edilmesini daha da zorlaştırmıştır. Bu araştırmanın amacı Koronavirüs pandemisi öncesinde ve Koronavirüs pandemisi sırasında Ankara 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliği ambulansları tarafından müdahale edilen ev içinde kadına yönelik şiddet olgularının incelenmesidir. Bu amaçla Ankara 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliği ambulansları tarafından yapılan müdahaleler, Koronavirüs pandemisinin Türkiye'deki başlangıcı olan 10 Mart 2020 tarihinden itibaren bir yıl geriye dönük ve bir yıl ileriye dönük olarak değerlendirilmiştir. Bu tarihler arasında müdahale yapılan kadınları hedef alan ev içi şiddet vakalarına ait vaka formları, olgu ile ilgili değişkenler (yaş cinsiyet), çevresel özellikler (lokasyon, kırsal kentsel, zaman), hizmet özellikleri (yerinde müdahale, hastaneye nakil) gibi kriterler bakımından incelenmiştir. Araştırmada ev içi şiddete maruz kalan kadınların sayısı pandemi öncesinde 1032 iken pandemi sırasında 752 olarak bulunmuştur. Müdahale edilen olguların yaş ortalaması pandemi öncesi dönemde 36,4±14,9, pandemi döneminde 35,6±13,5 olarak bulunmuştur. Araştırma sonuçları dünyadaki diğer ülkelerle benzer şekildedir ve ambulans hizmetlerinin kullanımına benzer şekilde ambulans hizmeti kullanan kadına yönelik şiddet vakaları da azalmıştır. Bu durumun pandemi koşulları ve evde kal emirlerine bağlı olabileceği düşünülmüştür. Kadına yönelik ev içi şiddet vakalarının önlenmesinde kurumlar arası eşgüdüme dayanan bir sistem geliştirilmesi olgu sayılarının azaltılmasında ve önlenmesinde etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
Domestic violence against women is one of the common public health problems worldwide. 26%-28% of women aged 20-44 are exposed to physical and/or sexual violence at least once in their lives. The coronavirus pandemic, which affected the whole world in early 2020, has worsened the situation for victims of domestic violence.“Stay at home”orders aiming to prevent the spread of the pandemic, increased stress and economic difficulties due to the pandemic have made it more difficult to detect and intervene in cases. The purpose of this research is to examine cases of domestic violence against women intervened by Ankara Provincial Pre-hospital Emergency Services ambulances before and during the Coronavirus pandemic. For this purpose, the interventions made by Ankara Provincial Pre-Hospital Ambulance Service ambulances were evaluated one year retrospectively and one year prospectively, starting from March 10, 2020, the beginning of the Coronavirus pandemic in Turkey. Forms of domestic violence cases targeting women who received intervention between these dates were examined in terms of criteria such as case-related variables (age and gender), environmental characteristics (location, rural urban, time), service characteristics (on-site intervention, transfer to hospital). In the study, the number of women exposed to domestic violence was 1032 before the pandemic and 752 during the pandemic. The average age of the cases treated was 36.4±14.9 in the pre-pandemic period and 35.6±13.5 in the pandemic period. The research results are similar to other countries in the world, and similar to the use of ambulance services, cases of violence against women using ambulance services have also decreased. It was considered that this situation may be due to pandemic conditions and stay-at-home orders. Developing a system based on inter-institutional coordination to prevent domestic violence against women will be effective in reducing and preventing the number of cases.