6 ay – 1 yıl arasında ve 1 yıldan daha fazla süre ile anne sütü alan çocukların gelişim ve sağlık düzeylerinin karşılaştırılması
A comparison of the development and health level ofchildren who feeding with breastmilk between 6 months and 1 year and more than 1 year
- Tez No: 762086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA GÜNVAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: 6 ay- 1 yıl süre ile anne sütü alan çocuklar ile bir yıldan daha uzun süre anne sütü alan çocukların gelişim ve sağlık düzeylerini karşılaştırmaktır. Yöntem: Bu çalışma DEU AHAD EASM kayıtlı 24 ay-60 ay arası çocuklar değerlendirildiği kesitsel tanımlayıcı bir araştırmadır. Veri toplama işlemi, yüz yüze anket doldurma, bebek-çocuk izlem formlarının taranması ve telefonla anket doldurma yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi. Veri toplama araçları olarak; sosyodemografik veri formu, anne sütü alma durumu ve süreleri, doğum öyküsü, çocuğun sağlık durumu ve Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE) kullanıldı. İstatistiksel analizler için SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı sürekli değişkenler için ortalama, standart sapma, kategorik değişkenler için sıklık ve yüzde dağılımları kullanılmıştır. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla kategorik değişkenlerin karşılaştırılması için Khi-Kare; kategorik değişkenin sürekli değişken ile karşılaştırılması için ise bağımsız gruplarda t-testi uygulanacaktır. Sürekli değişkenlerin birbirleri ile karşılaştırılması için ise korelasyon analizi uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the development and health levels of children who are breastfed for 6 months-1 year and those who are breastfed for more than one year. Method: This is a cross-sectional descriptive study evaluating children aged between 24 months and 60 months in education family health centers affiliated to Dokuz Eylül University Faculty of Medicine, Department of Family Medicine. Data collection was carried out using face-to-face questionnaire filling, scanning infant-child follow-up forms, and telephone questionnaires. As data collection tools; sociodemographic data form, breastfeeding status and duration, birth history, child's health status and Ankara Developmental Screening Inventory were used. SPSS 24.0 package program was used for statistical analysis. Mean and standard deviation were used for descriptive continuous variables, and frequency and percentage distributions were used for categorical variables. Chi-Square for comparison of categorical variables to determine the relationship between dependent and independent variables; In order to compare the categorical variable with the continuous variable, the t-test will be applied on independent groups. Correlation analysis will be applied to compare continuous variables with each other.