Task complexity and working memory in performing listen-to-speak integrated tasks in a second language
İkinci dilde bütünleşik dinleme-konuşma görevlerinin gerçekleştirilmesinde görev zorluğu ve işler bellek
  1. Tez No: 762087
  2. Yazar: AYŞE GÜL YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE GÜLCAN ERÇETİN KOCA, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, görev zorluğu ve işler belleğin ikinci dilde bütünleşik dinleme-konuşma görevleri içeren testlerde performans üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Araştırmada kullanılan bütünleşik dinleme-konuşma görevleri TOEFL iBT' nin resmi test klavuzundan alınmış ve araştırmacı tarafından uyarlanmıştır. Robinson'nun biliş hipotezi baz alınarak görev zorluğu ve algılanan görev zorluğu kavramları benimsenmiştir. Algılanan işlem zorluğu Robinson'un (2001) anketiyle ölçülmüştür. İşler bellek kapasitesi ise Türkçe'ye uyarlanan işlem uzamı ve akan bellek uzamı testleri ile ölçümlenmiştir. Dinle-konuş test sonuçları sözdizimsel (sentaktik) zorluk, sözcüksel zorluk, dilbilgisel doğruluk, akıcılık ve içerik boyutlarına göre analiz edilmiştir. Çok değişkenli ve tek değişkenli varyans analizi sonuçları görev zorluğunun sözdizimsel (sentaktik) zorluk, sözcüksel zorluk, dilbilgisel doğruluk, akıcılık ve içerik üzerinde etkisi olduğunu göstermiştir. Çoklu regresyon analizi, görev zorluğunun konuşma performansının sözdizimsel (sentaktik) zorluk, dilbilgisel doğruluk ve içerik boyutlarını belirli ölçüde açıklayabildiğini göstermiştir. Algılanan işlem zorluğu ise sözcüksel zorluğu açıklayabilen tek bağımsız değişkendir. İşler bellek kapasitesi, konuşma performasının sadece akıcılık boyutunu bir miktar açıklayabilmiştir ve diğer boyutlarına ölçümlenebilir bir etkisi olmadığı söylenebilir. Sonuç olarak, görev zorluğunun etkisi, algılanan işlem zorluğu ve işler bellek kapasitesi de ele alındığında sınırlı görünmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the effects of task complexity, perceived task difficulty, and working memory capacity (WMC) in listen-to-speak tasks, in second language (L2) English. 40 university students with Turkish as their first language (L1) participated in this study. Adopting the framework offered by the cognition hypothesis, this study manipulated the structural demands of the listen-to-speak tasks using an outline. Listen-to-speak tasks are taken and adapted from the Test of English as a Foreign Language (TOEFL iBT) official website. Perception of task difficulty was measured using a 10-item Likert scale questionnaire. WMC was measured through Turkish translations of operation span (OSpan) and running span (Run Span) tasks. Dimensions of L2 performance i.e., syntactic complexity, lexical complexity, accuracy, fluency, and content were separately measured. Multivariate and univariate repeated measures ANOVA analyses revealed that task complexity had a significant effect on all the above-mentioned dimensions of L2 performance as well as the content. Stepwise multiple regression results demonstrated that task complexity could explain syntactic complexity, accuracy, and content while perceived task difficulty could account for lexical complexity. WMC, on the other hand, could explain fluency. The study concluded that task complexity influences all aspects of task performance; however, its effect is moderated when learner factors (perceived task difficulty and WMC) are considered.