Welfare analysis of regional population distribution in Turkey
Türkiye'de bölgesel nüfus dağılımının refah analizi
  1. Tez No: 762089
  2. Yazar: GAMZE ZEKİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM POYRAZ DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Son yüzyılda gerçekleşen hızlı şehirleşme, mekansal ekonomi üzerine yapılan artan sayıda çalışmayı da beraberinde getirmiştir. Hanehalklarının mekan seçimlerini etkileyen faktörlerin saptanması ise literatürde üzerine çalışılmış popüler konulardan biridir. Bu tezin amacı, İBBS-2 düzeyindeki bölgelerin özelliklerini analiz etmek ve bu özelliklerin Türkiye'deki hanehalklarının bölgesel lokasyon seçimlerinin üzerindeki göreli önemini incelemektir. Tez, güncel literatüre bölgeye özgü özelliklerin nüfus dağılımı ve refah için önemine yönelik, karşıolgusal çalışmalar için de kullanılan, modele dayalı tahminler sağlayarak katkı yapmaktadır. Bu amaçla, Desmet and Rossi-Hansberg (2013) tarafından öne sürülen sadeleştirilmis¸ mekansal makroekonimik modelden faydalanılmıştır. Modelde, hanehalkları tüketim, yatırım, çalışma ve lokasyon seçimlerini bölgeye özgü üç özelliği değerlendirerek yapmaktadır: Üretim verimliliği, yaşantı kolaylığı ve yerel yönetim verimliliği. Bir veya birden fazla özellikteki bölgeler arası farklılıklar ortadan kaldırılarak yapılan karşıolgusal çalışmalarda, refah seviyesinde yaklaşık %1-%2'lik az miktarda artış gerçekleşmiş, fakat yüksek miktarda nüfus, bölgeler arası lokasyon değiştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid urbanization in the last century has been accompanied with growing number of studies on spatial economics. Determining which factors affect households' location choices is one of the most prominent topics that has been worked on in the literature. The aim of this thesis is to analyze region-specific characteristics and to examine their relative importance on location choices of households in Turkey at NUTS-2 level. The thesis contributes to the current literature by providing model-based estimates for the importance of region-specific characteristics on the population allocation and welfare in Turkey, which are also used for conducting counterfactual exercises. For this purpose, a stylized spatial macroeconomic model as postulated by Desmet and Rossi-Hansberg (2013) is utilized. In the model households make consumption, investment, work and location choices by assessing three region-specific characteristics, namely regional productivity levels, amenities and excessive frictions. The counterfactual exercises, which involve eliminating one or more of the differences in characteristics across regions, result in modest increases in welfare (about 1%-2%), but large population reallocations across regions.