Neonatoloji hemşirelerine verilen krononütrisyon eğitiminin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of chrononutrition education given to neonatology nurses
  1. Tez No: 762123
  2. Yazar: KÜBRA NUR KABAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU KILIÇARSLAN TÖRÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırma, neonatoloji hemşirelerine verilen anne sütünün krononütrisyon özelliği eğitiminin etkiliğinin değerlendirilmesi amacıyla yapılan yarı deneysel bir çalışmadır. Araştırmaya, Ankara ilinde yer alan bir hastanedeki yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatışı yapılan bebeklere, neonatoloji hemşireleri tarafından yapılan beslemeler alınmıştır. Eğitim öncesinde araştırmacı tarafından hemşirelerin yaptığı 1232 anne sütü ile besleme gözlemlenmiştir. Ardından hemşirelere anne sütünün krononütrisyon özelliği ile ilgili eğitimler verilmiştir. Her hemşire iki çevrimiçi ve bir yüz yüze eğitime katılmıştır. Verilen eğitim sonrasında 1240 bebek beslemesi gözlemlenmiştir. Verilerin toplanmasında tanımlayıcı veriler formu ve krononütrisyon takip formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi ki-kare testi ile yapılmıştır. Araştırmaya başlamadan önce etik kurul ve kurum izinleri alınmış, yazılı onamı olan hemşirelerle araştırma yürütülmüştür. Neonatoloji hemşirelerine verilen eğitim sonrasında eğitim öncesine göre krononütrisyona uygun besleme oranında artış gözlemlenmiştir (p0,05). Eğitim sonrası gündüz şiftinde hemşirelerin bebekleri krononütrisyona uygun beslenme oranları eğitim öncesine göre artmıştır (p0,05). Neonatoloji hemşirelerine verilen bu eğitim ile bebeklere krononütrisyona uygun anne sütü verilmesi bebek bakımında kalitenin arttırılmasını, bebek büyüme ve gelişmesini destekleyen önemli bir uygulamadır.
Özet (Çeviri)
The research is a quasi-experimental study conducted to evaluate the effectiveness of chrononutrition training of breast milk given to neonatology nurses. The feedings made by neonatology nurses were taken to the babies who were hospitalized in the neonatal intensive care unit in a hospital in Ankara. Before the training, 1232 breast milk feedings made by the nurses were observed by the researcher. Then, two online and one face-to-face trainings were given to each nurse about the chrononutrition feature of breast milk. After the training, 1240 baby feedings were observed. Descriptive data form and chrononutrition follow-up form were used to collect data. Evaluation of the data was done with the chi-square test. Ethics committee and institutional permissions were obtained before starting the study, and the study was conducted with nurses who had written consent. After the training given to the neonatology nurses, an increase was observed in the rate of feeding suitable for chrononutrition compared to the pre-training (p0.05). After the training, nurses' infants during the day shift were more likely to be fed with chrononutrition than before the training (p0.05). With this training given to neonatology nurses, giving infants breast milk suitable for chrononutrition is an important practice that increases the quality of infant care and supports infant growth and development.