Proksimal femur ve kalça cerrahilerinde l4 seviyesinde USG rehberliğinde yapılan ESP bloğu ile spinal anestezinin etkinlik ve güvenliğinin karşılaştırılması
Comparison of effectiveness and safety between spinal anesthesia and USG guided ESP block from l4 vertebrae level in proximal femur and hip surgery
  1. Tez No: 762122
  2. Yazar: MUHAMMED GÖKHAN ABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CESUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Birçok komorbiditesi olan yaşlı hasta popülasyonunda karşılaşılan kalça kırıklarında ılımlı sedasyon altında tek başına Lomber Erektör Spina Plan bloğunu etkin ve güvenli cerrahi anestezi ve postoperatif analjezi açısından spinal anestezi ile karşılaştırmayı amaçladık. Materyal Metot: Çalışmamız için proksimal femur ve kalça cerrahisi için opere olacak 68 ASA I-III aralığında olan hasta dahil edildi. Hastalar iki eşit gruba ayrıldı. Bir gruba L4 düzeyinden USG rehberliğinde 30 mL lokal anestezik ile Erektör Spina Plan Bloğu; diğer gruba ise L4-L5 aralığından spinal anestezi uygulandı. Erektör Spina Plan bloğu yapılan iki hasta yetersiz blok nedeniyle çalışmanın sonraki hesaplamalarından çıkarıldı. Hastalar perioperatif olarak cerrahi anestezi yeterliliği, vital bulgular ve postoperatif olarak da yan etki ve analjezi ihtiyacı açısından takip edildi. Bulgular: Her iki grupta demografik veriler arasında anlamlı fark yoktu (p>0,05). Anestezi başarı skoru değerlendirilmesinde her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to compare Lumbar Erector Spina Plane Block under moderate sedation with spinal anesthesia in terms of effective and safe surgical anesthesia and postoperative analgesia in hip fractures encountered in the elderly patient population with many comorbidities. Material and Methots: We picked 68 patients with ASA score between I-III who will be operated for hip and proximal femur fractures. Patients divided into two equal groups. ESP Block at the level of 4th lumbar vertebrae with guidance of ultrasound applied 34 patients. Two patients excluded from our study because of unsuccessful block. Spinal anesthesia applied between L4-L5 vertebrae with 10mg Bupivacaine to 34 patients. Patients demographic datas and preoperative vital signs recorded. We used Anesthesia Success Scoring for both groups. Intraoperative vital signs, additional analgesic requirement and postoperative first analgesic administration times were recorded.