Romantic break-ups in young adulthood: The connotations, predictors, and common reasons
Genç yetişkinlikte romantik ayrılık: Çağrışımlar, yordayıcılar ve ortak nedenler
  1. Tez No: 762137
  2. Yazar: HİLAL TERZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ÖNER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu doktora tezinin amacı, üç araştırma sorusuna cevap arayarak genç yetişkinlikteki romantik ayrılığı anlamaktır: Romantik ayrılık nedir? (AS1), tatmin edici olmayan durumlara verilen tepkileri etkileyen yordayıcılar nelerdir? (AS2) ve romantik ayrılık nedenleri nelerdir? (AS3). Bu üç araştırma sorusuna cevap bulmak için bir nicel ve bir nitel çalışma (18 odak grup oturumu) olmak üzere iki çalışma yapılmıştır. Nitel veriler 131 katılımcıdan toplanmıştır. Katılımcılara“ayrılık”kelimesini duyduklarında akıllarına ne geldiği sorulmuştur. Katılımcılar, birkaç istisna dışında, büyük ölçüde olumsuz çağrışımlardan bahsettiler. Çağrışımlar, ayrılıklara ilişkin inançlar, ayrılıkların duygusal yönleri, kişiliğin ve zamanın (yeniden) inşa edilmesi, yas süreci ve geleceğe yönelik beklentiler olmak üzere beş boyut altında kategorize edilmiştir. Nicel araştırma 329 üniversite öğrencisinden toplanmıştır. Sonuçlar, bağlanmaya ilişkin kaygı, bağlanmaya ilişkin kaçınma, karşılanmamış temel psikolojik ihtiyaçlar ve ilişki temelli öz-saygının çıkış davranışları ile pozitif, engellenmiş temel psikolojik ihtiyaçların ise çıkış davranışları ile negatif yönde ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. 18 odak grup oturumunda, katılımcılara yaygın ayrılık nedenlerini listelemeleri istenmiş ve sonrasında yazdıkları ayrılık nedenlerine göre romantik ilişkilerini sonlandırıp sonlandırmayacakları sorulmuştur. Katılımcıların belirttiği ayrılık nedenleri, 21 ayrı kategoriyi ortaya çıkardı. Bunlar arasında güvenin sarsılması, yaşam tarzı farklılıkları, duygusal uzaklık ve partnerin duyarsız olması odak grup oturumlarında en sık ifade edilen ayrılık nedenleridir. Bulgular iş kendi romantik ilişkilerini sonlandırmaya geldiğinde, bazı ayrılık sebeplerinin romantik ilişkilerini bitirmek için yeterli olmadığını göstermiştir. Nitel ve nicel çalışmalara ait bulgular güncel literatürle ilişkilendirilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis aims to understand romantic break-ups in young adulthood by seeking answers to three research questions: What is romantic break-up? (RQ1), what are the factors affecting responses to dissatisfying situations? (RQ2), and what are the reasons for break-ups? (RQ3). Two studies, one quantitative study and one qualitative study (18 focus group sessions), were conducted to find answers to these three research questions. Qualitative data were collected from 131 participants. Participants were asked to define what comes to mind when they hear the word“break-up”. Participants expressed mostly negative connotations, with a few exceptions. The connotations were categorized under five dimensions: beliefs about break-ups, emotions, (re)adjustment of self and time, grief, and expectations for the future. A total of 329 university students participated in the quantitative study. The results revealed that attachment anxiety, attachment avoidance, dissatisfied basic psychological needs, and relationship-contingent self-esteem were positively related to exit behaviors, and thwarted basic psychological needs was negatively associated with exit behaviors. In 18-focus group sessions, participants were asked to list common reasons for break-ups and they would end their romantic relationships based on the reasons they wrote down. The break-up reasons revealed 21 categories. Among these, breach of trust, incompatibility, emotional distance, and lack of validation were the most common reasons. The findings showed that when it comes to ending their romantic relationship, some reasons were not sufficient enough to end their romantic relationships. The findings of qualitative and quantitative studies were discussed with the current literature.