Z kuşağının çevrimiçi satın alma davranışlarında sosyal medya kullanım alışkanlıkları, hedonik tüketim eğilimleri ve fomo (Fırsatları kaçırma korkusu)'nun rolü
The role of social media usage habits, hedonic consumption trends and fomo (Fear of missing out) in online purchasing behaviors of generation Z
- Tez No: 762169
- Danışmanlar: PROF. AHMET KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişimi, pazarlama alanına da yansımıştır. Çevrimiçi satın alma davranışı yaygınlaşarak tüketim algısına farklı bir boyut kazandırmıştır. Teknoloji ile büyüyen Z kuşağı, bugünün ve geleceğin önemli bir tüketici kesimini oluşturmaktadır. Bu çalışma; Z kuşağının sosyal medya kullanım alışkanlıklarına, hedonik tüketim eğilimlerine ve FoMO duygularına odaklanarak bu unsurların çevrimiçi satın alma davranışı üzerindeki rolünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada Z kuşağından oluşan 594 kişi ile anket çalışmasına yer verilmiş ve elde edilen veriler SPSS 26.0 programı ile analiz edilerek yorumlanmıştır. Bulgular neticesinde; Z kuşağının günlük sosyal medya kullanım süresi ve amaçları ile internetten alışveriş yapmaları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yine Z kuşağının internet üzerinden alışveriş yapması, alışveriş yapma sıklığı, aylık alışveriş tutarı ile hedonik tüketim eğilimleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ancak Z kuşağının internetten alışveriş yapması, alışveriş yapma sıklığı, aylık alışveriş tutarları ile FoMO arasında bir ilişki bulunamamıştır. FoMO duygusu, Z kuşağının internete her erişimde sosyal medyaya bağlanma, günlük internet kullanım süresi, sosyal medyayı kullanım sıklığı, günlük sosyal medya kullanım süresi ile anlamlı bir farklılık gözetmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the development of information and communication technologies has also been reflected in the field of marketing. Online purchasing behavior has become widespread and has brought a different dimension to the perception of consumption. Generation Z, growing with technology, constitutes an important consumer segment of today and the future. This work; It aims to reveal the role of these elements on online purchasing behavior by focusing on the social media usage habits, hedonic consumption trends and FoMO emotions of the Z generation. In the study, a survey was conducted with 594 people from the Z generation and the data obtained were analyzed and interpreted with the SPSS 26.0 program. As a result of the findings; A significant relationship was found between the daily social media usage time and purposes of the Z generation and their online shopping. Again, a significant relationship was found between the Z generation's online shopping, shopping frequency, monthly shopping amount and hedonic consumption trends. However, no relationship was found between the Z generation's online shopping, shopping frequency, monthly shopping amounts and FoMO. The feeling of FoMO makes a significant difference with the social media connection, daily internet usage time, frequency of use of social media, and daily social media usage time of the Z generation every time they access the internet.