Synthesis and characterization of nanocrystalline CdS1-x CuSx thin films for solar cell applications
Güneş hücre uygulamaları için nanokristal CdS1-x CuSx ince filmlerin sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 762173
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHADDİN ALPTEKİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED HAMEED AL-TIMIMI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, cam tabanlar üzerinde 673 K sıcaklıkta ve 300 ± 50 nm kalınlıkta 0,1M konsantrasyonda 0,1 M ince filmler CdS1-x CuSx sprey kimyasal tekniği ile hazırlanmıştır. Absorpsiyon katsayısı, kırılma indisi, sönüm katsayısı, optik dielektrik sabitinin gerçek ve sanal kısmı değerleri hesaplandı. Elektriksel sonuçlar (Hall Etkisi), saf CdS filmlerin n tipinde olduğunu ve negatif bir Hall katsayısına sahip olduğunu gösterdi. 3, 6 ve % 9 oranında bakır sülfür emdirilmiş CdS'den hazırlanan filmlerin geri kalanı ise p tipinde olup Hall katsayısı pozitif, konsantrasyon, iletim değerleri ve hareketlilik taşıyıcılarının konsantrasyonu, her birinin doping yüzdesi ile arttığı bulunmuştur. Tüm filmlerin özdirenç değerlerinde ise katkı yüzdelerinin artmasıyla azaldığı tespit edilmiştir. Öte yandan güneş pilinin“Vo.c, Is.c, Vm, Im, FF ve verimliliği”ölçülmüştür. Güneş pillerinin parametreleri aydınlatma altında bir test sistemi (I-V) kullanılarak bulunmuştur. Sonuçlar, CdSCuS/n-Si güneş pilinin düşük veriminin bulunduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, thin films of CdS 1-x CuS x with a concentration of 0.1M, were prepared by spray chemical technique on glass bases at a temperature of 673 K and with a thickness of 300 ± 50 nm. The values of the absorption coefficient, refractive index, attenuation coefficient, and the real and imaginary part of the optical dielectric constant were calculated. The electrical results (Hall Effect) showed that the pure CdS films are of the n-type type and have a negative Hall coefficient. As for the rest of the films prepared from CdS impregnated with percentages of 3, 6, and 9 % of copper sulfide, they are of the p-type and have Hall coefficient is positive, and the values of concentration, conduction, and mobility carrier concentration, as it was found that each of them increases with the percentage of doping. As for the resistivity values for all films, it was found that they decreased with the increase in doping percentages. On the other hand, the“Vo.c, Is.c, Vm, Im, FF, and efficiency”of the solar cell were measured. The parameters of the solar cells were found using a test system (I-V) under illumination. The results showed that the low efficiency of the CdSCuS/n-Si solar cell was found.