Sanat eğitiminde güzel sanatlar liselerinde desen dersinin önemi, bu süreçte karşılaşılan sorunlar ve kazanımlar
Importance of pattern lesson in fine arts high schools in art education, problems encountered in this process and achievements
  1. Tez No: 762174
  2. Yazar: FİLİZ TIRAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bireylerin lise eğitimiyle beraber toplumda yer edinmek, sosyal ve ekonomik anlamda hayat standartlarını yaşanabilir kılmak istedikleri gözlenmektedir. Kendilerini ifade edebilecekleri, mutlu olabilecekleri mesleği seçmeleri gereken tam bu noktada, lise eğitimi önemli bir adım olarak karşılarına çıkmaktadır. Güzel Sanatlar Liseleri, özel yetenek gerektiren üniversitelere gitmek isteyen öğrencilerin, yüksek öğretim programına hazırlanırken idarenin ve öğretmenlerin onlara iyi birer rehber olmalarını amaçlamaktadır. Bu nedenle yetenekleri doğrultusunda bir sınavdan geçip isteyerek geldikleri GSL'den, aldıkları eğitim ve öğretim sonucunda, kendilerini bir sonraki süreç olan üniversite sınavına hazır hissetmeleri için, öğrencilerin bu ihtiyaçlarını karşılayacak bir zemin oluşturulmalıdır. Bilgi ve becerilerinin ölçüldüğü fakültelerin yapmış olduğu sınavlarda öğrencilerin korku ve kaygı duyguları yoğundur. Özellikle fakültelere giriş sınavlarında kendilerinden istenen desen ve imgesel çalışmalarını yapamayacağını düşünen öğrenciler, özel kurslarla bu eksikliklerini tamamlamaya çalışmaktadır. Bu çalışmanın amacı çağdaş yaklaşımlar çerçevesinde sanat eğitimi alan öğrenciler için Güzel Sanatlar Lisesinin önemini vurgulamak ve desen eğitiminin yeterliliğini araştırmaktır. Araştırma kapsamında 2021-2022 eğitim öğretim yılında sekiz ayrı ildeki (Osmaniye, Hatay, Adana, Mersin, Adıyaman, Gaziantep, Batman, Van) Güzel Sanatlar Lisesi 11 ve 12. sınıf kademesinde bulunan 400 öğrenciye ulaşılarak bir anket çalışması yapılmıştır. SPSS 24 programı yardımıyla analizler yapılarak anket sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is observed that individuals want to have a place in society and to make their living standards livable in social and economic terms with their high school education. At this point where they need to choose a profession where they can express themselves and be happy, high school education comes across as an important step. Fine Arts High Schools aim to be a good guide for students who want to go to universities that require special talent, administration and teachers while they are preparing for higher education program. For this reason, a basis should be created to meet these needs of students so that they feel ready for the next process, university, as a result of the education they receive from the Fine Arts High Schools, which they voluntarily come after passing an exam in line with their abilities. Studenrs who think that they cannot do the drawing and imaginary studies required from them in the exams held by the faculty, where knowledge and skills are measured, try to complete these deficiencies with special courses. The aim of this study is to emphasize the importance of Fine Arts High School for students who receive art education within the framework of contemporary approaches and to investigate the adequacy of pattern education. Within the scope of the research, a survey was conducted by reaching 400 students in the 11th and 12th grades of Fine Arts High Schools in eight different provinces (Osmaniye, Hatay, Adana, Mersin, Adıyaman, Gaziantep, Batman, Van) in the 2021-2022 academic year. The results of the survey were evaluated by making analyzes with the help of SPSS 24 program.