Bir plastik enjeksiyon tesisinde kullanılan hammaddelerin iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmesi
Investigation of raw materials used in A plasticinjection facility in terms of occupational health and safety
  1. Tez No: 762192
  2. Yazar: FATİH ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜNEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma plastik enjeksiyon yöntemi ile beyaz eşya sektörüne plastik imalatı yapan bir tesisin faaliyetleri esas alınarak yapılmıştır. İşletmede iş sağlığı ve güvenliği çatısı altında gözlemler yapılmış, üretim prosesi boyunca meydana gelen kimyasal ve fiziksel tehlikeler, makine ve ekipmanların kullanımından kaynaklanan tehlikeler, iş kazaları, meslek hastalıkları ve hammadde kaynaklı potansiyel tehlikeler tanımlanmıştır. Değerlendirme, 191 çalışana anket yöntemi ile 15 adet soru sorularak yapılmıştır. Yapılan inceleme ve araştırmalar doğrultusunda çalışanların fiziksel risk etmenleriyle karşılaştığı, yanık, kesi ve kayma düşme gibi iş kazalarının sıklıkla geçirdiği ve kullanılan hammaddelerin kimyasal etkilerine maruz kaldıkları belirlenmiştir. İşyerinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda gerekli önlemlerin alınmadığı ve işyeri olanaklarının yetersiz olduğu sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
This academic study was carried out on the basis of the activities of a facility that manufactures plastics for the white goods sector by plastic injection method. Observations have been made on occupational health and safety in the enterprise and chemical and physical hazards that occur during the production process, hazards arising from the use of machinery and equipment , industrial accidents, occupational diseases and potential hazards originating from raw materials were defined. Population was created by asking 191 employees 15 questions using the questionnaire method. In accordance with the examinations and researches conducted, it was determined that employees face physical risk factors, often suffer from occupational accidents such as burns, cuts and slip-falls, and are exposed to the chemical effects of raw materials used. It has been concluded that the necessary measures have not been taken regarding occupational health and safety in the workplace and that the workplace facilities are insufficient.