Diyabetik makula ödeminde lazer fotokoagulasyon tedavisinin etkinliği.
Effectiveness of Laser Photocoagulation Treatment in Diabetic Macula Edema.
- Tez No: 762191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN BÜRÜMCEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Diyabetik makula ödemi tedavisinde konvansiyonel lazer fotokoagülasyonun uzun vadeli etkinliğini araştırmak. Yöntemler: Bu retrospektif çalışmada, diyabetik maküla ödemi (DME) ve proliferatif olmayan diyabetik retinopati ile başvuran hastaların kayıtları incelendi. Klinik olarak anlamlı maküla ödemi olarak tanımlanan DME, Erken Tedavi Diyabetik Retinopati Çalışması parametrelerine göre fokal, grid ve modifiye grid teknikleri ile argon yeşili veya sarı boya lazer kullanılarak tedavi edildi. En iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) ölçüldü. Tedavi sonrası EİDGK değişimi ve diğer faktörlerle ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 81 hastanın 133 gözü dahil edildi. Ortalama takip süresi 28.26 aydı. EİDGK, gözlerin %20,7'sinde 2 sıra ve üzerinde artış, %60,7'sinde 2 sıra içinde stabilizasyon ve %18,3'ünde 2 sıra ve üzerinde kayıp gösterdi. Başlangıç EİDGK'sı 0,5'ye eşit veya daha düşük olan gözler lazer fotokoagülasyon tedavisi sonrası istatistiksel olarak anlamlı bir artış gösterirken (p=0,001), başlangıç EİDGK'sı 0,50'nin üzerinde olan gözler ise istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik göstermedi (p=0,070). Sonuç: Konvansiyonel lazer fotokoagülasyon, merkezi tutulumlu tip de dahil olmak üzere diyabetik makula ödeminde etkili bir tedavi yöntemidir ve hastaların çoğunda görme keskinliğini stabilize eder. EİDGK'daki iyileşme, başlangıçtaki EİDGK'nın daha düşük olduğu grupta anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The study aimed to investigate the long-term efficacy of conventional laser photocoagulation in treating diabetic macular edema. Methods: In this retrospective study, the records of patients presented with diabetic macular edema (DME) and non-proliferative diabetic retinopathy were reviewed. DME defined as clinically significant macular edema was treated using argon green or yellow dye laser with focal, grid, and modified grid techniques according to Early Treatment Diabetic Retinopathy Study parameters. Best-corrected visual acuity (BCVA) was measured. BCVA change after the treatment and its relationship with other factors were evaluated. Results: The study included 133 eyes of 81 patients. The mean follow-up was 28.26 months. BCVA demonstrated the increase of 2 lines or more in 20.7% of the eyes, stabilization within 2 lines in 60.7% of the eyes, and loss of 2 lines or more in 18.3% of the eyes. The eyes with baseline BCVA lower than or equal to 0.50 showed a statistically significant increase (p=0.001) whereas the eyes with baseline BCVA of more than 0.50 did not show a statistically significant change (p=0.070) after laser photocoagulation treatment. Conclusions: Conventional laser photocoagulation is an effective treatment in diabetic macular edema including center-involved type and stabilizes visual acuity in the majority of patients. Improvement in BCVA is significant in the group with lower baseline BCVA.