Tedaviye dirençli şizofrenide nörodejenerasyonun rolünün GFAP ve S100B ile incelenmesi
Evaluation of the role of neurodegeneration in treatment-resistant schizophrenia with GFAP and S100B
  1. Tez No: 762204
  2. Yazar: PELİN ÖZKARA MENEKŞEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN KARAMUSTAFALIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
AMAÇ: Şizofreni hastalarında glial hücrelerin hastalığın patogenezi ve prognozundaki yerinin serum Glial Fibriler Asidik Protein (GFAP) ve S100B düzeyleri aracılığıyla incelenmesi ve tedaviye yanıtı öngörebilecek biyobelirteç geliştirilebilmesinde öneminin saptanması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri (TRSM) ve polikliniklerince takipli, 59 remisyonda, 58 tedaviye dirençli şizofreni tanılı hasta, 56 sağlıklı gönüllü alınmıştır. Sosyodemografik ve klinik veri formu doldurulmuştur. Hastalara KPDÖ, PANSS, KGİ, GAS, SMMT ölçekleri uygulanmış, tüm katılımcıların vücut kitle indeksi (VKİ) ölçümleri yapılmıştır. Tüm gönüllülerden venöz kan örnekleri alınmıştır. BULGULAR: Başlangıç değerlendirmesinde gruplar sosyodemografik veriler açısından homojendi.
Özet (Çeviri)
AIM: It was aimed to examine the role of glial cells and to determine their importance in the pathogenesis and prognosis of the disease in patients with schizophrenia with serum Glial Fibrillary Acidic Protein (GFAP) and S100B levels in terms of developing biomarkers to predict response to treatment in patients with schizophrenia. METHOD: 59 patients with remission schizophrenia, 58 patients with treatment resistant schizophrenia who applied and were followed up at Bakırkoy Prof. Dr.Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Training and Research Hospital Community Mental Health Centers (TRSM) and the outpatient unit, and 56 healthy volunteers were recruited. A sociodemographic and clinical data form was filled. BPRS, PANSS, CGI, GAS, MMSE scales were applied to the patients, and body mass index (BMI) measurements of all participants were made. Venous blood samples were taken from all volunteers. RESULTS: In the initial evaluation, the groups were homogeneous in terms of sociodemographic data.