İnfertil hastalarda IVF öncesi FSH/LH oranının gebelik başarısı üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of FSH/LH ratio on pregnancy success before İVF in infertile patients
  1. Tez No: 762214
  2. Yazar: TUĞÇEHAN ŞİMŞEKLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CENGİZ ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Çalışmamızda IVF öncesi FSH/LH oranının gebelik başarısı üzerine etkisini ve ovaryan cevabı öngörmedeki başarısını araştırdık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 2018 ocak ile 2021 aralık tarihleri arasında, Necmettin Erbakan Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Tüp Bebek Ünitesine çeşitli infertilite nedenleriyle başvuran ve IVF-ET tedavisi uygulanan toplam 265 hastayı kapsamaktadır. Çalışma verileri hasta dosyaları retrospektif olarak incelenerek elde edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastalar erken foliküler faz FSH/LH oranına göre 2 gruba ayrılmıştır. Grup1: (FSH/LH
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we have investigated the effect of FSH/LH ratio before IVF on pregnancy success and its success in predicting ovarian response. Material and method: : This study includes a total of 265 patients who applied to Necmettin Erbakan University, Department of Obstetrics and Gynecology, IVF-ET treatment for various infertility reasons, between January 2018 and December 2021. Study data was obtained by retrospectively examining patient files. The patients included in the study were divided into 2 groups according to the early follicular phase FSH/LH ratio. Group1: (FSH/LH