The representation of ecogothic in Charlotte Perkins Gilman's 'The Giant Wistaria' (1891)', 'The Yellow Wallpaper' (1892), and 'When I Was a Witch' (1909)
Charlotte Perkins Gilman'ın 'Büyük Morsalkım' (1891), 'Sarı Duvar Kağıdı' (1892), ve 'Ben Cadıyken' (1909) adlı eserlerinde ekogotik kavramının temsili
- Tez No: 762213
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Gotik edebiyat, teknoloji, bilim ve çevre gibi insan bilgisinin çeşitli dallarını içeren disiplinler arası bir alandır. Özellikle bu özel kaynak, insan zihninin ve etkinliğinin çevreyi nasıl bozduğunun izini sürmek için çevre sorunlarını sorgular. Ekoeleştiri, insan faaliyetinin bir sonucu olarak çevre sorunlarına değinmek amacıyla özellikle çevreyi gözlemlemekle ilgilenen yazarlar tarafından edebi eserlerde uygulanabilir. Bu çalışma, Charlotte Perkins Gilman'ın seçilmiş öykülerinde, ekogotik ifadesinin izini sürmeyi amaçlamaktadır. Bunu yaparak,“Büyük Morsalkım”,“Sarı Duvar Kağıdı”ve“Ben Cadıyken”eserlerinde ekogotiğin önemini gösterecektir. Ekogotik kavramı, eko-eleştiri ile gotik edebiyatın bir bileşimi olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle Gilman'ın eserlerinde ekogotik üzerine kapsamlı bir çalışma henüz yapılmamıştır. Dolayısıyla bu tez, söz konusu boşluğa katkıda bulunmaya çalışmaktadır. Teorik çerçeve, gerektiğinde bazı noktalarda kendini yansıtmak için okur odaklı analiz yapılacaktır. Çalışmanın ilk bölümü, yazarın gotik ve ekoeleştirel eserler üretmedeki motivasyonunu açıklamak için bazı bağlamsal bilgiler verecektir. İkinci bölümde ekoeleştiride insan ve çevre ilişkisi üzerinde durulacaktır. Üçüncü bölüm, ekolojik eleştiri ve ekogotik kavramlarına odaklanarak, gotik edebiyatın farklı dönemler ve kültürler arasındaki tarihsel gelişimini izleyecektir. Çalışmanın son bölümünde, Gilman'ın seçilmiş kısa öykülerinin ekogotik bir yaklaşımla yakın bir okuması sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Gothic fiction is a subgenre of the novel with an interdisciplinary nature, including several branches of human knowledge such as technology, science, and the environment. That specific genre of the literature interrogates environmental problems to trace how the human mind and activity distort both human nature and the natural environment. Ecocriticism can be traced in literary works by authors interested in observing the links between nature and humans. This study aims to outline the representation of ecogothic in the selected short stories by Charlotte Perkins Gilman. By doing so, it will illustrate the significance of ecogothic in“The Giant Wistaria”,“The Yellow Wallpaper”and“When I Was a Witch”. The concept of ecogothic emerges as a combination of ecocriticism and gothic literature. This thesis attempts to contribute to the gap in question, suggesting that Gilman's short stories offer how ecogothic can be explored as a critical term in environmental studies. The study's theoretical framework will be based on ecogothic by employing reader-response criticism to be self-reflective at some points where necessary. The first chapter of the study will give some contextual information explaining the author's motivation in focusing on gothic and ecocritical works. In the second chapter, the relationship between human and the environment in ecocriticism will be emphasized. The third chapter will trace the historical development of gothic literature across different periods and in diverse cultures. The final chapter of the study will present a close reading of Gilman's selected short stories titled from an ecogothic approach.