Spondiloartrit tanılı hastalarda kostovertebral, kostotransvers, sternoklavikular ve manibriosternal eklem tutulumunun incelenmesi
Investigation of costovertebral, costotransverse, sternoclavicular and manibriosternal joint involvement in patients diagnosed with spondyloarthritis
  1. Tez No: 762233
  2. Yazar: EMİNE BÜŞRA ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT KALYONCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı spondiloartrit (SpA) tanılı hastalarda gözden kaçan eklem bölgeleri olan kostovertebral (KV) ve kostotransvers (KT), sternoklavikular (SK) ve manibriosternal (MS) eklem tutulumlarının klinik, radyolojik ve laboratuvar bulgularıyla ilişkisini incelemektir. Çalışmaya 1 Ocak 2010- 31 Aralık 2020 yılları arasında kliniğimize başvuran ve herhangi bir sebeple Toraks bilgisayarlı tomografi (BT) çekilmiş, 18 yaş üstü SpA tanısı olan ve eşlik eden romatolojik başka bir tanısı olmayan 281 hasta, Toraks BT'si olan 30 romatoid artrit hastası ve 30 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 341 kişi dahil edilmiştir. Retrospektif olarak toplanan veriler uygun istatistik yöntemlerle değerlendirilmiştir. SpA hastalarının, 206 (%73,3)'sı AS, 63 (%22,4)'ü psöriatik artrit (PsA), 12 (%4,3)'si non-radyografik aksiyel SpA (nr-AksSpA) tanılıydı. PsA hastalarının 34 (%54)'ü aksiyel PsA'ydı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine overlooked involvement of costovertebral (CV), costotransverse (CT), sternoclavicular (SK) and manibriosternal (MS) joints in patients with a diagnosis of spondyloarthritis (SpA) and their relationship with clinical, radiological and laboratory findings. In the study, 341 subjects over the age of 18 years old who admitted to our rheumatology clinic between January 1, 2010 and December 31, 2020 and who had a thorax computed tomography (CT) scan for any reason were included. Of these subjects, 281 had a diagnosis of SpA and no other concomitant rheumatological diagnosis, 30 patients had a diagnosis of rheumatoid arthritis and 30 were healthy controls. Retrospectively collected data were evaluated with appropriate statistical methods. Of the SpA patients, 206 (73.3%) were diagnosed with AS, 63 (22.4%) with psoriatic arthritis (PsA), and 12 (4.3%) with non-radiographic axial SpA (nr-AksSpA). 34 (54%) of PsA patients had axial PsA.