Hz. Yusuf 'un hayatının sosyal-psikolojik açıdan incelenmesi
Social-psychological analysis of prophet Yusuf's life
- Tez No: 762240
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yusuf kıssası Tevrat ve Kur'an açısından kıyaslanınca yine aynı doğrular öne çıkmaktadır. Kur'an-ı Kerimde de belirtildiği gibi Yusuf kıssasında tüm insanlar için öğütler ve bilgiler bulunmaktadır. Bu çalışmada Hz. Yusuf'un Hayatının sosyal psikolojik açıdan bir incelenmesi yapılmaya çalışılacaktır. Araştırmanın girişinde araştırmanın konusu amacı, yöntemi ve modeline yer verildikten sonra, araştırmanın temel kavramları olan İslami literatürde ve Yahudi literatüründe peygamberlik, saldırganlık ve şiddet ve de ayrıca dini tecrübe gibi kavramlar yine ele alınmıştır. Daha sonrasında ise Yusuf kıssasının Kur'an-ı Kerim ve Tevrat varyantları sosyal psikolojik açıdan tek tek tartışılmış en son kısımda da konu sosyal psikolojik açıdan değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
When the story of Yusuf is compared in terms of the Torah and the Qur'an, the same truths come to the fore. As stated in the Qur'an, there is advice and information for all people in the story of Yusuf. Hz. It will be tried to make an examination of Yusuf's life from a social psychological point of view, in the study. At the beginning of the research, after the purpose, method and model of the research are included, the basic concepts of the research such as prophecy, aggression and violence in Islamic literature and Jewish literature, as well as religious experience, are discussed again. Afterwards, the Qur'an and the Torah variants of the Yusuf story were discussed one by one in terms of social psychology, and in the last part, the subject was tried to be evaluated in terms of social psychology.