Karl Popper'ın açık toplum teorisinin din sosyolojisi açısından tahlili
Karl Popper's struggle with the logical positivists and the open society theory
  1. Tez No: 762254
  2. Yazar: MUSTAFA SİNİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tarih boyunca pek çok farklı düşünür, farklı ideal toplum anlayışları ortaya koymuşlardır. Bu ideal toplum anlayışlarının en önemlileri arasında Karl Popper'ın Açık Toplum teorisi örnek olarak gösterilebilir. Kendi ideal toplum teorisini ortaya koymak için bir tür şeffaf toplum tasarlamaya çalışan Karl Popper Açık Toplum ve Düşmanları adlı eserini bu ideal toplum teorisine ayırmıştır. İşte bu araştırmanın konusu Karl Popper'ın bu açık toplum teorisinin incelenmesidir. Bu amaçla giriş bölümünde çalışmanın temel kavramları olan devlet, açık toplum, kapalı toplum ve demokrasi kavramlarının tanımlarına yer verilmiştir. Birinci bölümde Karl Popper'ın hayatını ele aldıktan sonra Platon ve Farabi'nin siyaset felsefesini Karl Popper'ın tespitleri üzerinden incelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde ise tamamen Karl Popper'ın Açık toplum teorisi ve kapalı toplumla ayrıştığı noktalar ve Onun demokrasi anlayışı, devlete ilişkin ortaya koyduğu paradokslar ve devlet türleri detaylıca incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, many different thinkers have put forward many different conceptions of ideal society. One of the most important of these ideal society understandings in the last hundred and fifty years is Karl Popper's Open Society theory. Karl Popper, who tried to design a kind of transparent society in order to reveal his ideal society theory, devoted his work called Open Society and Its Enemies to this ideal society theory. The subject of this research is the examination of this open society theory of Karl Popper. For this purpose, the definitions of the concepts of state, open society, closed society and democracy, which are the basic concepts of the study, are given in the introduction. In the first chapter, the ideal state or society theories of Plato and Farabi, two of the ideal state or society theories put forward before Karl Popper and Karl Popper's life, were tried to be examined through Karl Popper's determinations. In the second part, Karl Popper's open society theory and the points where it diverges with closed society, Karl Popper's understanding of democracy, the paradoxes he put forward about the state and the types of state according to Karl Popper are tried to be examined in detail. In the conclusion part, it has been tried to evaluate Karl Popper's Open Society theory in terms of sociology and sociology of religion.