MMP3 (RS679620) ve VDR (RS731236) genlerinde oluşan polimorfizmlerin gen-çevre etkileşimleri ile çürük risk değerlendirmesi üzerine olan etkileri
The effects of polymorphysms in MMP3 (RS679620) and VDR (RS731236) genes on gene-environment interactions and caries risk assessment
  1. Tez No: 762255
  2. Yazar: SEDA ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR YILMAZ ATALI, DOÇ. DR. ÖMER BİRKAN AĞRALI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Genetik, Dentistry, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Amaç: Günümüzde yapılan çürük risk modellerinde çoklu değişkenler eklenmiş ve özellikle gen-çevre etkileşimi incelenmiştir. Çalışmamızın amacı; VDR ve MMP3 genlerinde meydana gelen gen polimorfizmlerin etkilerinin değerlendirilip çürük risk modellemesi üzerine olan etkilerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Fakülte hastanesine başvuran 20-44 yaş aralığındaki erkek bireylerde rutin ağız içi muayenesi sonrasında çürük, eksik ve restorasyonlu dişler (DMFT) indeksine göre tanı konulan; deney grubunun,“yüksek çürük risk”(DMFT ≥ 14); kontrol grubunun ise 'düşük çürük risk' (DMFT £5) oranına sahip kişiden oluşmuştur (n=160). Detaylı anamnez alınan katılımcılardan plak indeksi, gingival indeks, sondalamada kanama, sondalama derinliği, klinik ataşman seviyesi ve tükürük tamponlama kapasitesi, tükürük Streptokok Mutans (SM) ve Laktobasil (LB) sayısı ölçülmüştür. Katılımcılardan alınan kan örneklerinden DNA izolasyonları sonrasında, MMP3 (rs679620) ve VDR (rs731236) genotiplemesi ise Real-time PZR tekniği kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In today's caries risk models, multiple variables have been added and especially the gene-environment interaction has been examined. The aim of our study; evaluating the effects of gene polymorphisms occurring in VDR and MMP3 genes and examining their effects on caries risk assessment model. Materials and Methods: After routine oral examination in male individuals aged between 20-44, the diagnosis was made according to the decayed, missing and filled teeth (DMFT) index; experimental group as 'high caries risk' (DMFT ≥ 14); the control group as 'low caries risk' (DMFT£5), (n=160). Plaque index, gingival index, bleeding on probing, probing depth, clinical attachment level, and saliva buffering capacity, salivary quantity of Streptococcus mutans (SM) and Lactobacillus spp (LB) were measured from the participants whose detailed anamnesis was recorded. After DNA isolations from blood samples taken from the participants, MMP3 (rs679620) and VDR (rs731236) genotyping were determined using Real-time PCR technique.