The role of collective emotions in silencing the past or reparation intentions of Turks toward Kurds in Türkiye
Türkiye'de Türklerin Kürtlere karşı kolektif duygularının geçmişi susturma veya telafi niyetleri üzerindeki rolü
  1. Tez No: 762275
  2. Yazar: EZGİ TAŞYÜREK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU CİNGÖZ ULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çatışma ve çatışma çözümü, gruplar arası ilişkilerde önemli konulardır. Etnik köken, kültür veya din gibi farklı faktörlere bağlı olarak çatışmalar ortaya çıkabilir ve çatışmanın tarafları birbirlerine karşı hareket edebilir ve bu da karşılıklı hatalara yol açar. Dış-gruplara yönelik geçmişi veya geçmişteki hataları susturmak, gruplar arası çatışmalar için dikkat çeken bir konudur. Toplumdaki birçok insan tarafından aynı anda deneyimlenen kolektif duyguların barış süreçlerini engelleyebileceği bilinen bir olguyken bu duyguların geçmişi susturmadaki rolünü araştırmak gruplar arası çatışmanın altında yatan mekanizmayı anlamak için önemlidir. Bu çalışmanın iki ana amacı vardır. İlki, geçmişin susturulmasında kolektif duyguların rolü ve Türklerin Kürtlere yönelik telafi niyetleri, iç-grubun geçmişteki bir hatası olan Uludere Katliamı hatırlatılarak değerlendirilmek amaçlanmıştır. Ayrıca, bazı duygular, kolektif suçluluk ve utanç gibi geçmişteki iç-grubun hataları için bir telafi yapma isteğini olumlu yönde yordayabilir. Bu çalışmada, kolektif öfke ve endişenin geçmişi susturmayı olumlu bir şekilde yordaması beklenirken, kolektif suçluluğun Türklerin Kürtlere yönelik telafi niyetlerini olumlu bir şekilde yordaması beklenmiştir. Kolektif öfke geçmişi susturmayı güçlü bir şekilde yordarken kolektif endişe yordamamıştır. Telafi niyetleri ise kolektif suçluluk tarafından yordanmıştır. Araştırmanın ikinci amacı olarak, Oto Sansür Yönelimi (OSY) ve Türklükle özdeşimin öfke, endişe ve suçluluk duygularının aracılığıyla geçmişi susturma ve telafi niyetlerini yordayıp yordamadığı değerlendirilmiştir. Kolektif duygular arasında sadece öfke bu ilişkilere aracılık etmiştir.
Özet (Çeviri)
Conflict and conflict resolution are important topics in intergroup relations. Conflicts can occur depending on different factors such as ethnicity, culture, or religion, and the parties of conflict can act against each other, which in turn, leads to misdeeds. Silencing the past or past wrongdoings toward the out-groups is an interesting topic for intergroup conflict. The role of collective emotions, experienced simultaneously by many people in society, in silencing the past is important to understand the underlying mechanism of intergroup conflict since collective emotions can block peace-making processes. This study had two main aims, and firstly, it was aimed to assess the role of collective emotions in silencing the past and reparation intentions of Turks toward Kurds through a reminder of in-group's past wrongdoing, the Uludere Massacre. Furthermore, some emotions can positively predict willingness to make reparation for these past wrongdoings, such as collective guilt and shame. In this study, collective anger and angst were expected to predict the silencing past positively, whereas collective guilt was expected to predict the reparation intentions of Turks toward Kurds positively. Results showed that collective anger, but not collective angst, predicted silencing the past, while collective guilt predicted reparation intentions. As a second aim of the study, whether Self-Censorship Orientation (SCO) and Turkish identification predicted silencing the past and reparation intentions through anger, angst, and guilt was assessed. Only anger among collective emotions mediated these relationships.