İbnü'l-A'râbî ve Mevlânâ özelinde tasavvufî metaforların değerlendirilmesi
The evaluation of the sûfî metaphors specific to Ibnu'l-A'râbî and Mawlânâ
- Tez No: 762277
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tarihsel süreçte birçok düşünür kendi içsel dünyasındaki fikirleri sunma ve anlatma konusunda birbirinden farklı yöntemler kullanmışlardır. Anlatımı güçlü kılmak için metafor kullanımı da bu yöntemler arasındadır. Amaç soyut olanı somut kılma, bakış açısını genişletme, akla indirgeme ve daha da anlaşılır kılmaktır. Birçok disiplinde olduğu gibi tasavvuf ilminde de sembolizm, teşbih, metafor gibi kullanımı ve anlatımı farklı kılan daha başka yöntemler söz konusudur. Tasavvuf kültürüne bakıldığında tasavvufî meselelerin daha sarih kılınması, belirsizliğin giderilmesi, mânaları daha zengin kılma çabası, istenilen mesajı daha etkin iletme amacı gibi sebeplerden dolayı metaforların kullanıldığı görülür. Bu çalışmamızda metaforik anlatımı işledikten sonra İbnü'l-A'râbî ve Mevlânâ özelinde harf, sayı, dil, aşk, zaman ve mekân metaforları ele alınmıştır. Ayrıca bu metaforlar arasındaki ilişkiler üzerinde değerlendirme yapılmıştır. Başka bir ifade ile gündelik hayatımızda kullandığımız kavramların tasavvuf ekseninde metaforik açıdan ele alınması ve muhteva olarak daha geniş açıdan işlenmesi ile aralarındaki münasebet vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the historical process, many thinkers have used different methods to present and express their inner world ideas. The use of metaphors to make the narration strong is among these methods. The aim is to make the abstract concrete, widen the point of view, reduce it to the mind and make it more understandable. As in many disciplines, there are other methods such as symbolism, simile and metaphor that make the usage and expression different in Sufism. When we look at the Sufi culture, it is seen that metaphors are used for reasons such as making Sufi issues clearer, eliminating ambiguity, making the meanings richer, and conveying the desired message more effectively. In this study, after processing the metaphorical expression, the metaphors of letter, number, language, love, time and space are discussed in particular of Ibn alA'râbî and Mevlânâ. In addition, the relations between these metaphors were evaluated. In other words, the relationship between the concepts we use in our daily life is emphasized by the metaphorical approach of mysticism and the processing of them from a wider perspective as content.