Covid-19 sürecinde KOBİ'lerin elektronik ticaret yönelimleri: Kahramanmaraş ilinde bir uygulama
The electronic commerce SME's in the Covid-19 process: An application in Kahramanmaraş
  1. Tez No: 762305
  2. Yazar: HATİCE KENGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ASLAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
İnternet, ilk olarak soğuk savaş koşullarında ortaya çıkmıştır. Soğuk savaş koşullarının ortadan kalkmasıyla birlikte 1990'lı yıllarda ilk fiziksel ağ kurulmuştur. İlk fiziksel ağın kurulumu ile birlikte internet ticarileşerek hayatımıza girmiştir. Günümüze kadar gelen süre içinde, internet ve elektronik ticaret çalışmalarında yaşanan gelişmeler ile birlikte tüketicilerin ve KOBİ'lerin elektronik ticareti kullanma oranında artış yaşanmıştır. Aynı zamanda son dönemde yaşanan Covid-19 süreciyle birlikte elektronik ticaret vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı Covid-19 sürecinde KOBİ'lerin elektronik ticaret yönelimlerinin araştırılmasıdır. Aynı zamanda elektronik ticaret hakkındaki düşüncelerine, elektronik ticaret mevcut durumlarına ve elektronik ticaret yapmama nedenlerine ulaşılmak istenmesidir. Çalışmanın örneklemi Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren 369 adet KOBİ'den oluşmaktadır. Kahramanmaraş ilinde faaliyet gösteren KOBİ'lerden anket tekniğiyle toplanan verilerle; KOBİ'lerin Covid-19 sürecinde elektronik ticarette yer almaları noktasında olumlu düşüncelere sahip olduklarına dair bulgulara ulaşılmıştır. Fakat araştırma kapsamındaki KOBİ'lerin elektronik ticaret yapma durumlarına %46 oranında ''evet'' %54 oranında "hayır'' cevabını vermeleri sonucu KOBİ'lerin elektronik ticaret yapma noktasında çoğunluk olarak elektronik ticaret yapmadıkları ama elektronik ticarete geçiş sürecinde oldukları düşünülmektedir. Araştırmanın sonuçları Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testi ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Internet first emerged under the conditions of the cold war. With the disappearance of the cold war conditions, the first physical network was established in the 1990s. With the establishment of the first physical network, the internet came into our lives by being commercialized. With the developments in the internet and electronic commerce studies until today, there has been an increase in the rate of use of electronic commerce by consumers and SME's At the same time, with the recent Covid-19 procecess, electronic commerce has become an indispensable element. The aim of this study is to investigate the electronic commerce orientations of SMEs during the Covid-19 process. At the same time, it is desired to reach their thoughts on electronic comerce the current status of electronic commerce and the reasons for not doing electronic commerce. The sample of the study consists of 369 SMESs operating in Kahramanmaraş. With the data collected by the survey technique from SMEs operatig in Kahramanmaraş; It has been found that SMEs have positive thoughts about their involvemant in electronic commerce during the Covid-19 process. However, as a result of the fact that the SMEs within the scope of the research answered ''yes'' at a rate of 46 % and ''no'' at a rate of 54 %, it is thought that SMEs do not make electronic commerce in the majority of electronic commerce, but they are in the process of transition to electronic commerce. The results of the research were tested with the Kruskal Wallis and Mann Whitney U test.