Sağlıkta şiddete ilişkin bir araştırma
A study on violence in health
  1. Tez No: 762304
  2. Yazar: HASAN UĞURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ŞANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, sağlık sektöründe görülen şiddetin Malatya ilinde hizmet veren bir kamu hastanesi özelinde incelenmesi, şiddetin yaygınlığının ortaya konulması, şiddete yönelik algının çalışanların kişisel ve demografik özelliklerine göre değişip değişmediğinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca sağlık sektöründe görülen şiddete yönelik sorunların, paydaş görüşleri yardımıyla azaltılabilmesi için önerilerin belirlenmesi de bu çalışmanın amaçları arasındadır. Araştırma, nicel ve nitel araştırma yöntemlerini içeren karma araştırma yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma için veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Analiz yöntemi olarak tanımlayıcı istatistik yöntemleri ve Ki-kare analizi kullanılmıştır. Nicel araştırma kapsamında Malatya ilinde faaliyet gösteren bir kamu hastanesinden tabakalı örnekleme yöntemi ile seçilen 334 sağlık çalışanına anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların %60,5'i meslek hayatları boyunca en az bir defa şiddet mağduru olduklarını belirtmiştir. En fazla görülen şiddet türü sözel/psikolojik şiddettir (%59,9). Şiddete en fazla hekimler (%70,7) ve hemşireler (%63,6) maruz kalmıştır. Nitel araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmıştır. Veriler, içerik analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Görüşme formunda paydaşlara yöneltilmek üzere hazırlanmış sağlıkta şiddete ilişkin dört adet açık uçlu soru yer almıştır. Katılımcılar, şiddetin nedeni olarak ilk sırada eğitimsizlik ve bilinçsizliği görmüşlerdir. Katılımcıların %92,3'ü son yıllarda sağlık çalışanlarına yönelik şiddet vakalarının arttığını düşünmektedir. Sağlıkta şiddetin önlenebilmesi için eğitim önemli bir faktördür. Caydırıcı cezaların ve hukuki yaptırımların uygulanması faydalı olacaktır. Ayrıca yazılı ve görsel medyanın da bu doğrultuda kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The present mixed-methods research study was carried out in a public hospital in Malatya to examine the violence in the health sector, to reveal the prevalence of violence, and to determine whether the perception of violence changes according to the personal and demographic characteristics of the healthcare workers. In addition, it is also aimed to identify suggestions for reducing the problems of violence in the health sector with the help of stakeholder opinions. Quantitative data were collected through a questionnaire. Descriptive statistics and Chi-square analysis were computed. Within the scope of the quantitative research, a questionnaire was applied to 334 healthcare workers selected by stratified sampling method from a public hospital operating in Malatya. As a result of the research, 60.5% of the participants stated that they have been a victim of violence at least once during their professional life. The most common type of violence is verbal/psychological violence (59.9%). Physicians (70.7%) and nurses (63.6%) were exposed to violence the most. Within the scope of qualitative research, data were gathered via semi-structured interviews. Content analysis was carried out to evaluate the data. In the interview form, there were four open-ended questions about violence in health prepared to be directed to the stakeholders. The participants saw lack of education and lack of awareness as the first cause of violence. 92.3% of the participants think that the cases of violence against healthcare workers have increased in recent years. Education is an important factor in preventing violence in health. It would be beneficial to apply deterrent penalties and legal sanctions. In addition, it is recommended to use written and visual media in this direction.