Does the peer matter? If so, then when? Peer effects on sharing norms and behavior
Akran önemli mi? Öyleyse, ne zaman? Paylaşım normları ve davranışları üzerinde akran etkileri
  1. Tez No: 762328
  2. Yazar: GALİP CEM BERK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DÜRDANE ŞİRİN SARAÇOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT ÖNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Paylaşım normları ve davranışları üzerindeki akran etkilerini ölçmek için iki ayrı laboratuvar deneyi düzenledik. Paylaşım davranışlarındaki sosyal normları ölçmek için basit koordinasyon oyunlarını kullanan ikinci dereceden inançların ortaya çıkarıldığı, parasal olarak teşvik edilmiş bir yöntem kullandık. Gerçekleşen davranışları, çıkarımı yapılan normlarla karşılaştırmak için diktatör oyunları kümelerinden oluşan bir deney düzenledik. Önceki çalışmalardan farklı olarak, karar alıcının kendisi ve ihtiyaç sahibi arasında adil bir dağılımı gerçekleştirebileceği çoklu durumlardaki akran etkisini inceledik. Norm çıkarımı deneyindeki bulgularımız, ölçek manipülasyonun adil paylaşım seçeneklerindeki norm algısı açısından etkili olduğunu göstermiştir. Normatif görüşler açısından, akran transferleri ve karar alıcı transferleri arasında lineer bir ilişki gözlemlemesek de, akran transferlerinin, karar vericilerin, akranı da içeren, tüm taraflar için adil paylaşımı sağlayan eylemlerinin uygunlukları üzerinde pozitif etkileri olduğunu gözlemledik. Normatif çıkarımlar, gerçekleşen davranışlarda sadece kısmen gözlemlenmiştir. Birey bazındaki hetorojenite bu uyuşmazlığı açıklamaktadır. Çalışmamızda, gerçekleşen davranışları açıklamak için yeni bir modeli kullanarak, norm güdümlü davranışlardaki heterojenitenin kaynağının, deneklerin oyunlar arasındaki bencillik tercihleri farklılıkları olduğu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
We conduct two separate lab experiments to examine the effect of peers on both sharing norms and behavior. To measure social norms in sharing behavior, we used a monetary incentivized method that uses simple coordination games in which second-order beliefs are elicited. To compare actual behavior with elicited norms, we conduct an experiment in which a set of dictator games is used. Different from previous studies, we examine the effect of peers in multiple cases where the decision-maker has an opportunity to provide fair allocation between herself and the one in need. Results from the norm elicitation experiment show that scale manipulation matters in terms of perception of the norms across fair distribution opportunities. Although we do not find any linear relationship between peer transfers and transfers made by the decision-maker in terms of normative views, it is found that peer transfers increase the appropriateness of an action that enables decision-maker to provide fair allocation for all parties, including the peer. These normative suggestions are only partially observed in actual behavior. The individual-level heterogeneity explains this discrepancy. With the use of a novel model to explain actual behavior observed in our study, it is found that the source of heterogeneous preferences for norm-driven behavior is the differences in selfish preferences of subjects across the games.