Hemodiyaliz hastalarında reiki uygulamasının ağrı, yorgunluk ve kaşıntı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of reiki application on pain, fatigue and itching in hemodialysis patients
- Tez No: 762329
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER MOLLAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, hemodiyaliz hastalarında reiki uygulamasının ağrı, yorgunluk ve kaşıntı üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılan randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Aratıştırma örneklemini Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştıma Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi, Sivas Numune Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi ve Özel ONR Diyaliz Merkezi'nde hemodiyaliz tedavisi alan girişim grubu (n=37) ve kontrol grubu (n=37) olmak üzere 74 birey oluşturmuştur. Çalışmanın verileri Hasta Tanıtım Formu, Hasta Klinik Parametreler Formu, Vizüel Analog Skala, McGill Melzack Ağrı Soru Formu, Piper Yorgunluk Ölçeği ve 5-D Kaşıntı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Girişim grubundaki hastalara 5 hafta boyunca haftada iki kez toplamda 10 seans reiki uygulaması, diyaliz esnasında 40-45 dakika sürecek şekilde yapılmıştır. Kontrol grubuna herhangi işlem yapılmamıştır. Girişim ve kontrol grubundaki bireylere ilk hafta, üçüncü ve beşinci haftada toplamda üç kez ölçekler uygulanmıştır. Reiki uygulaması sonrasında girişim grubundaki hastaların ağrı düzeyinde Visuel Analog Skala'ya ve McGill ağrı skalasına göre anlamı bir azalma olduğu (p0.05). Girişim grubu Piper yorgunluk ölçeği davranışsal, duygulanım, duyusal, bilişsel ve toplam puan ortalamalarında istatistiksel anlamlı bir azalma olduğu saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
This research is a randomized controlled experimental study to examine the effect of reiki application on pain, fatigue and itching in hemodialysis patients. The research sample consisted of 74 individuals, including the intervention group (n=37) and the control group (n=37), who received hemodialysis treatment at Sivas Cumhuriyet University Application and Research Hospital Hemodialysis Unit, Sivas Numune Hospital Hemodialysis Unit and Private ONR Dialysis Center. The data of the study were collected using the Patient Description Form, the Patient Clinical Parameters Form (Some Treatment Data and Laboratory Results, Measurement of Pain Intensity), Visual Analogue Scale, McGill Melzack Pain Questionnaire, Piper Fatigue Scale, and 5-D Itch Scale. A total of 10 sessions of reiki were applied to the patients in the intervention group twice a week for 5 weeks, lasting 40-45 minutes during dialysis. No treatment was applied to the control group. The scales were administered to the individuals in the intervention and control groups three times in the first week, the third and the fifth week. After the Reiki application, it was determined that there was a significant decrease in the pain level of the patients in the intervention group according to the Visual Analogue Scale and McGill pain scale (p0.05). There was a statistically significant decrease in the behavioral, affective, sensory, cognitive and total mean scores of the intervention group Piper fatigue scale (p0.05).