İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin İngilizce öğrenme motivasyonu: Kafkas Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi örneği
English learning motivation of students learning English as a foreign language: The case of Kafkas University Faculty of Science and Letters
- Tez No: 762327
- Danışmanlar: PROF. DR. GENCER ELKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Motivasyon yabancı bir dil öğrenmeye başlamak için ana teşvik sağlar ve daha sonra uzun ve çoğu zaman yorucu öğrenme sürecini sürdürmek için bir itici güç haline gelir. Motivasyon faktörünün dikkate alınmaması hedef dilin verimsiz öğrenilmesine yol açabilir. Ancak, öğrencileri hedef dili geliştirmeye motive etmek karmaşık bir süreçtir. Çoğu durumda öğrenciler İngilizce öğrenirken pek çok engelle karşılaşırlar, bu yüzden öğrenme isteklerini kaybederler. Bununla birlikte motivasyon araştırmasıyla belirlenen belirli motivasyon stratejileri öğrencilerin dil öğrenmeye karşı daha olumlu bir tutum benimsemelerine yardımcı olabilir. Bu çalışmanın amacı; motivasyon hakkındaki ana teorileri sentezlemek, öğretmenlerin öğrencileri motive etmekteki rolünü tartışmak ve öğretmenlerin sınıfta kullanmaları için motivasyon stratejilerine kapsamlı bir genel bakış sağlamaktır. Bu tezin yazarı dil öğrenmede motivasyonun rolünü açıklığa kavuşturmak için nitel araştırma yöntemlerine, tanımlayıcı ve yorumlayıcı yaklaşımlara odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Motivation and attitude provide the main incentive to start learning a foreign language, and later become an impulsion to maintain the long and generally tiresome learning process. Lack of attention to these factors can lead to inefficient learning of a foreign language. However, motivating learners to develop the target language is a complex process. In many cases, students will encounter many obstacles when learning English, so they loss their enthusiasm for learning. However, certain motivational strategies determined through motivational research can help learners adopt a more positive attitude towards language learning. The aims of this study are to synthesize the main theories about motivation and attitudes, to discuss the role of teachers in motivating students, and to provide a comprehensive overview of motivation strategies for teachers to use in the classroom. The writer of this thesis focuses on qualitative research methods, descriptive and interpretive approaches to clarify the role of attitude and motivation in language learning.