A novel finished-goods inventory management process for a tire manufacturer
Bir lastik üreticisi için yenilikçi bir bitmiş ürün stok yönetim süreci geliştirilmesi
- Tez No: 762333
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında, lastik üreticisi bir firmanın bitmiş ürün stoklarının belirlenmesi ve üretim planlama kararları üzerine yeni bir süreç geliştirilmiştir. Çalışmada, şirketin farklı satış kanallarındaki iş süreçleri ve ihtiyaçlarını inceleyerek, bitmiş ürün stoğu tutulması gereken üç durum belirledik: Talebi yüksek oranda sezonsallık gösteren ürünler için stok biriktirme, stratejik ürün listesindeki ürünler için çevrim stoğu ve otomotiv üreticilerine satılan ürünler için güvenlik stoğu. Üç durumun her biri için, lastik SKU'larını segmentize edecek ve önceliklendirecek skorlama ve makine öğrenmesi tabanlı yöntemler geliştirdik. Bu yöntemler, firmanın finans, satış, pazarlama, üretim ve planlama departmanları ile ilgili çok sayıda ürün boyutuna bağlı olarak çalışmaktadır. Çalışmamız sırasında talep sezonsallığı ve kapasite yetersizliği gibi bazı ürün özelliklerinin ölçümüne yönelik yeni bazı ölçütler de geliştirdik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we develop processes to determine the finished goods inventory levels and associated production decisions for a tire manufacturer. Studying the business practices and the needs of the company in its different sales channels, we identified three cases for keeping inventory: Prebuild stock for products that face highly seasonal demand, cycle stock for the strategic mix products, and safety stock to guard against fluctuations in the automotive manufacturer orders. For each case, we used scoring and machine-learning based approaches to segmentize and prioritize the tire SKUs based on product dimensions that span finance, sales, marketing, production and planning functions of the firm. In doing so, we also developed a number of novel metrics to capture product characteristics such as demand seasonality and capacity insufficiency.