Pandemi döneminde bebeği yenidoğan yoğun bakımda tedavi gören annelerin yaşadıkları koronavirüs-19 fobisi ile doğum sonu anksiyete durumu arasındaki ilişki
The relationship between coronavirus-19 phobia and postpartum anxiety status of mothers with baby WHO treated in neonatal intensive care during the pandemic period
- Tez No: 762334
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİYE ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma, pandemi döneminde bebeği yenidoğan yoğun bakımda tedavi gören annelerin yaşadıkları koronavirüs-19 fobisi ile doğum sonu anksiyete durumu arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Sivas Sağlık İl Müdürlüğü Sivas Numune Hastanesi'nde bebekleri yenidoğan yoğun bakımda tedavi gören ve Anne Otelini kullanan 1442 kadın oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi, evrenin belirli olduğu durumlarda olayın sıklığı incelenmek istendiğinde kullanılan formül yardımı ile hesaplanmış ve en az 258 kişi olarak belirlenmiştir (N: 1442, : 0,05, : 1,9, :1,96, d:0,21). Araştırmaya 258 anne dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama formu olarak; Bireysel Özellikler Formu, Koronavirüs-19 Fobi Ölçeği, Postpartum Spesifik Anksiyete Ölçeği (PSAS) kullanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 20,0 programı kullanılmıştır. Verilerin tanımlanmasında frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Kolmogorov-Smirnov testi sonucunda PSAS ölçeği ve koronavirüs 19 fobisi ölçeği verilerinin normal dağılıma uymadığı bulunmuştur. Bağımsız iki grup için Mann Whitney U ve ikiden fazla bağımsız grup için Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Anlamlılık düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Katılımcıların %78,7'sinin 29 yaş ve altında, %21,3'ünün 30 yaş ve üzerinde olduğu, %51,9'unun lise ve %22,5'inin ise üniversite mezunu olduğu saptanmıştır. Katılımcıların %69,4'ünün çalışmamakta ve ev hanımı olduğu bulunmuştur. Katılımcıların %83,3'ünün çekirdek aile tipine sahip olduğu bulunmuştur. Katılımcıların %86,8'inin alerjisi olmadığı ve %75,6'sının sigara kullanmadığı saptanmıştır. Katılımcıların %39,5'i iki gebelik ve %47,7'sinin iki doğum öyküsü olduğu saptanmıştır. Katılımcıların %65,9'unun düşük yapmadığı ve %68,6'sının gebeliklerinin planlı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların PSAS puan ortalaması 103,24±14,72 bulunmuştur. Koronavirüs-19 fobisi toplam puan ortalaması 56,76±9,02; psikolojik alt boyutu ortalaması 19,31±3,04, somatik alt boyut puan ortalaması 11,16±2,80, sosyal alt boyut puan ortalaması 16,67±2,67 ve ekonomik alt boyut puan ortalaması 9,62±2,37 saptanmıştır. Katılımcıların %61,6'sının ise yüksek seviyede anksiyateli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study to examine the relationship between coronavirus-19 phobia and postpartum anxiety experienced by mothers whose babies were treated in neonatal intensive care units during the pandemic period. The universe of the study consisted of 1442 women whose babies were treated in the neonatal intensive care unit of Sivas Provincial Directorate of Health Sivas Numune Hospital and who used the Mother Hotel. In cases where the universe of the research sample is determined, the frequency of the event was calculated with the help of the formula used when it was desired to examine and it was determined as at least 258 (N: 1442, : 0.05, : 1.9, :1.96, d: 0.21). This reseach was included with 258 mothers. As a data collection form in the research; Individual characteristics form, Coronavirus-19 Phobia scale, Postpartum Specific Anxiety Scale (PSAS) were used. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 20.0 program was used for statistical analysis in the evaluation of the data obtained in the study. Frequency, percentage, arithmetic mean and standard deviation were used to define the data. As a result of the Kolmogorov-Smirnov test, it was found that the PSAS scale and the coronavirus 19 phobia scale and its sub-dimensions did not fit the normal distribution. The Mann Whitney U test was used for two independent groups and the Kruskal Wallis test for more than two independent groups. The significance level was taken as 0.05. It was determined that 78.7% of the participants were aged 29 and under, 21.3% were aged 30 and over, 51.9% were high school graduates and 22.5% were university graduates. It was found that 69.4% of the participants were not working and were housewives. It was found that 83.3% of the participants had nuclear family type. It was determined that 86.8% of the participants did not have allergies and 75.6% did not smoke. It was determined that 39.5% of the participants had two pregnancies and 47.7% had two births. It was found that 65.9% of the participants did not miscarry and 68.6% of them had unplanned pregnancies. The mean PSAS score of the participants was 103.24±14.72. The mean score of coronavirus-19 phobia was 56.76±9.02; Psychological sub-dimension mean 19.31±3.04, somatic sub-dimension mean 11.16±2.80, social sub-dimension mean 16.67±2.67 and economic sub-dimension mean 9.62±2.37 detected. It was determined that 61.6% had a high level.