Duration, temporality, and freedom: Self-creation in Bergson and Sartre
Süre, zamansallık ve özgürlük: Bergson ve Sartre'da kendini yaratma
  1. Tez No: 762374
  2. Yazar: REYHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÇIRAKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma, özgürlüğün kendiliğinden olması bakımından nasıl anlaşılması gerektiğini yaşam felsefesi ve fenomenolojinin bakış açılarından keşfetmeyi hedefler. Bu bağlamda, onların niteliksel zaman anlayışları ile bağıntılı olarak, Bergson ve Sartre'da özgürlük nosyonuna odaklanır. Özgürlüğü birbiri ardına gelen şimdilerin dizini olan zaman anlayışı altında tartışan belirlenimcilik ve özgür irade teorilerinin ötesinde, Bergson'da özgürlük, yaşamın kendini yaratıcı faaliyetine; Sartre'da ise, esas seçim temelinde kişinin kendini belirlemesine işaret eder. Sartre, kendi-için-olan varlığın ontolojik yapısını dikkate alarak ilkel (orijinal) zamansalllığı ileri sürer. Öte yandan Bergson, süre ile uzamsal zaman arasındaki farkı vurgular. Bu önemli noktaları açıklamak için bu tez, iki felsefede de bilinç ve kendilik kavramlarını inceler. Ayrıca, Sartre'ın, Bergson'cu özgürlüğü varoluşçu bakış açısından nasıl dönüştürdüğünü ortaya çıkarmak için onun süre kavramı üzerindeki eleştirisini tartışır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore how freedom should be understood in terms of spontaneity from the perspectives of philosophy of life and phenomenology. In this context, it concentrates on Bergson's and Sartre's notions of freedom in relation to their qualitative understanding of time which stands for a central motif in their philosophy. Beyond the theories of determinism and free will that discuss freedom under the conception of time as successive series of 'nows', freedom implies the self-creative activity of life as in Bergson, and the constitution of oneself in the world on the basis of a fundamental choice as in Sartre. On the one hand, Sartre asserts the original temporality assuming the ontological structure of being-for-itself, on the other hand, Bergson highlights the essential difference between duration and spatial time. In order to explicate these key remarks, this thesis scrutinizes the notions of consciousness and self in both philosophies. Furthermore, it discusses Sartre's critique of Bergson on duration to disclose how Sartre transforms Bergson's idea of freedom from the existentialist point of view.