Minimalizm ve zamansallık: Phılıp Glass'ın Musıc ın Fıfths yapıtında zamanın işleyişi
Minimalism and temporality: How time works in Philip Glass's Music in Fifths
  1. Tez No: 918173
  2. Yazar: ELİF ECE BAVBEK AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KIVILCIM YILDIZ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Müzikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, minimalist müzikte tekrarın zaman ile kurduğu ilişkiyi Philip Glass'ın yapıtları üzerinden incelemektedir. Minimalist müzik, sürekli tekrarlar ve kademeli değişim gibi birtakım özellikleriyle, icracının ve dinleyicinin zamansal algısında değişiklik yaratan bir stil oluşturur. Sürekli tekrar eden motifler, zaman kurucu özellik gösterir ve minimalist müziğin en ayırt edici özelliklerindendir. Tez, bu bağlamda Philip Glass'ın yapıtlarında zamanın işleyişini anlamak için tekrar ve minimalizm ilişkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Tezde genel hatlarıyla hem felsefî perspektiflerden zaman hem de müzikte zamansallık incelenmiş olsa da kavramsal çerçeve oluşturulurken Henri Bergson'un süre, Jonathan Kramer'in ise dikey zaman kavramlarından yola çıkılmıştır. Tez, bu iki kavramı bir araya getirerek, minimalizm ve tekrar bağlamında Philip Glass'ın yapıtlarındaki zamansal işleyişi incelemiştir. Tekrar unsuru ele alınmış, tekrarın müzikteki işlevinin hem geçmiş dönemlerdeki hâli hem de minimalizm özelinde tartışılmıştır. Böylece minimalist müzikte tekrarın, zamanı nasıl işlediği daha detaylı anlaşılacaktır. Philip Glass'ın seçilen yapıtlarındaki tekrarlayan yapılar ve motifler analiz edilmiş, tekrar içindeki değişimler saptanmıştır. Bu bağlamda Özellikle Glass'ın Music In Fifths yapıtı üzerinde durulmuştur. Yapıt, detaylıca analiz edilmiş ve zaman kurucu öğelere ayrılmıştır. Sonuç olarak, Philp Glass'ın yapıtlarında tekrar unsurunun ve ritmin, önceki dönemlerden farklı olarak yalnızca süsleme ya da nabız tutma olarak kullanılmadığını, yapıtların çekirdeğini oluşturan ve zamansal yapıyı kuran bir göreve sahip olduğu anlaşılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: zamansallık, tekrar, minimalizm, dikey zaman, süre
Özet (Çeviri)
This thesis studies the relationship between repetition and time in minimalist music through the works of Philip Glass. Minimalism, with its characteristics such as continuous repetitions and gradual change, creates a style that creates changes in the temporal perception of the performer and the listener. Continuously repeating motifs exhibit time-constructing features and are one of the distinguishing features of minimalist music. In this context, the thesis aims to analyze the relationship between repetition and minimalism in order to understand the functioning of time in Philip Glass's works. Although the thesis examines both time from philosophical perspectives and temporality in music in general terms, the conceptual framework is based on Henri Bergson's concepts of duration and Jonathan Kramer's vertical time. The thesis examines the temporal structure in Philip Glass's works in the context of minimalism and repetition by bringing these two concepts together. The element of repetition is addressed, and the function of repetition in music is discussed both in the previous periods and minimalism in particular. Thus, how repetition establishes time in minimalist music will be understood in more detail. The repetitive structures and motifs in the selected works of Philip Glass were analyzed and the changes within the repetition were detected. In this context, Glass's Music In Fifths was particularly emphasized. The composition was analyzed in detail and divided into time-constructing elements. As a result, it was understood that the repetition element and rhythm in the works of Philip Glass, unlike the previous periods, were not used only as ornamentation or pulse-keeping, but had a function that formed the structural core and established the temporal structure. KEYWORDS: temporality, repetition, minimalism, vertical time, duration