Sosyal bilgilerde okul dışı öğretim tekniği olarak arazi sanatı hakkında öğretmen adayı görüşleri
Teacher candidate opinions on land art as an out-of-school teaching technique in social studies
- Tez No: 762388
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ KAYACILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada, arazi sanatının (Land Art) sosyal bilgilerde okul dışı öğretim tekniği olarak kullanılmasına ilişkin öğretmen adaylarının görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Arazi sanatının okul dışı öğretim tekniği olarak kullanımına dair ilgili alan yazında çok az çalışma olması araştırmanın çıkış noktası olmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim- öğretim yılında bir devlet üniversitesinin eğitim fakültesinin Sosyal Bilgiler Öğretmenliği anabilim dalında öğrenimine devam eden 3. sınıf düzeyindeki lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesinde temel ölçüt, Türkiye Fiziki Coğrafyası, Genel Fiziki Coğrafya ve Çevre Eğitimi derslerini almış olmalarıdır. Gönüllülük esasına dayalı olan çalışmaya 10 öğretmen adayı katılım göstermiştir. Araştırmanın verileri, bu dersler kapsamında teknik arazi gezisinde Arazi Sanatı ile ilgili bilgilendirilen öğretmen adaylarına uygulanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının Arazi Sanatını bilme durumları, sosyal bilgiler dersi coğrafya konularının öğretiminde Arazi Sanatından faydalanma durumları, sosyal bilgiler dersinde coğrafya konularında, geleneksel öğretim teknikleri yerine okul dışı öğretim tekniği olarak Arazi Sanatı kullanımına dair görüşleri, sosyal bilgiler dersi coğrafya konularının öğretiminde okul dışı öğretim tekniği olarak Arazi Sanatı tekniklerinin öğrenci gruplarında oluşturabileceği kazanımlara dair görüşleri, sosyal bilgiler dersi coğrafya konularının öğretiminde okul dışı öğretim tekniği olarak arazi sanatının öğrenme alanlarıyla ilişkilendirme durumları ve sosyal bilgiler dersi coğrafya konularının öğretiminde okul dışı öğretim tekniği olarak Arazi Sanatını mesleki yaşamda kullanma durumları olarak altı ayrı kategoride altında ulaşılan veriler betimsel veri analizine tabi tutularak yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmen adaylarının, Arazi Sanatına dair bilgilerinin sanat akımı boyutunda olduğu; okul dışı öğretim tekniği olarak kullanıldığında yerinde öğrenme ve somutlaştırma sağlaması; çevresel farkındalık geliştirme, kalıcı öğrenme ve bilişsel, duyuşsal ve devinişsel gelişime katkı sağlaması; öğrenci gruplarında iş birliği, doğa ile etkileşim, yaratıcı düşünme, kendini keşfetmeyi sağlamasına dair önemli bulgular elde edilmiştir. Öğretmen adayları Arazi Sanatını,“İnsanlar, Yerler ve Çevreler”başta olmak üzere dört öğrenme alanı ile ilişkilendirmiştir. Etkili, kalıcı, eğlenceli, ilgi çekici ve yaparak yaşayarak öğrenme sağlaması ve konuların daha kolay aktarabilmesi gibi sebeplerle mesleki hayatlarında kullanmak istediklerini ifade etmişlerdir. Araştırma sonucunda arazi sanatının, sosyal bilgiler dersinde coğrafya konularında okul dışı öğretim tekniği olarak uygulanabileceği kanısına varılmıştır. Okul dışı öğretim tekniği olarak tüm kademelerde ve derslerde kullanabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the opinions of pre-service teachers about the use of land art as an out-of-school teaching technique in social studies. The starting point of the research was that there were very few studies in the related literature on the use of Land Art as an out-of-school teaching technique. The study group of the research consists of 3rd year undergraduate students who continue their education in the Department of Social Studies Education of a state university in the academic year of 2021-2022. The basic criterion for determining the working group is that they have taken the Physical Geography of Turkey, General Physical Geography and Environmental Education courses. Ten pre-service teachers participated in the study, which was based on volunteerism. The data of the research were obtained through a semi-structured interview form applied to the teacher candidates who were informed about Land Art during the technical field trip within the scope of these courses. Social studies teacher candidates' knowledge of Land Art, their use of Land Art in teaching geography subjects in social studies course, opinions on the use of Land Art as an out-of-school teaching technique instead of traditional teaching techniques in geography subjects in social studies course, opinions on the achievements that Land Art techniques can create in student groups as an out-of-school teaching technique in the teaching of geography subjects in social studies course, associating land art with learning areas as an out-of-school teaching technique in the teaching of geography subjects in social studies course the data obtained under six different categories as the use of Land Art in professional life as an out-of-school teaching technique in the teaching of geography subjects in social studies and social studies were interpreted by subjecting descriptive data analysis. As a result of the research, it was found that the pre-service teachers' knowledge of Land Art was in the dimension of the art movement; providing on-site learning and concretization when used as an out-of-school teaching technique; raising environmental awareness, contributing to permanent learning and cognitive, affective and psychomotor development; Important findings were obtained regarding cooperation, interaction with nature, creative thinking and self-discovery in student groups. The pre-service teachers associated Land Art with four learning areas, mainly“People, Places and Environments”. They stated that they would like to use it in their professional lives for reasons such as effective, permanent, entertaining, interesting and providing learning by doing and transferring the subjects more easily. As a result of the research, it was concluded that Land Art can be applied as an out-of-school teaching technique in geography subjects in social studies course. It is suggested that it can be used in all levels and courses as an out-of-school teaching technique.