Hemodiyaliz hastalarına uygulanan terapötik dokunmanın yalnızlık ve umutsuzluk düzeyine etkisi
The effect of therapeutic touch on level of loneliness and hopelessness in hemodialysis patients
- Tez No: 762389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma hemodiyaliz hastalarına uygulanan terapötik dokunmanın yalnızlık ve umutsuzluk düzeyine etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Çalışma Osmaniye Devlet Hastanesi hemodiyaliz ünitesinde yapılmıştır. Bu çalışma 20 müdahale ve 20 kontrol olmak üzere toplam 40 hasta ile tamamlanmıştır. Araştırma etik kurul onayı, kurum izni ve çalışmaya katılan hastalardan yazılı bilgilendirilmiş gönüllü olur alınmıştır. Veriler hasta tanıtım formu, UCLA Yalnızlık Ölçeği ve BECK Umutsuzluk Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ki kare, Mann-Whitney U, Levene, Shapiro Wilk normallik testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Müdahale grubundaki hastalara gün aşırı 3 gün boyunca 15 dakika terapötik dokunma uygulaması yapılmıştır. Kontrol grubundaki hastalara rutin bakımları dışında herhangi bir uygulama yapılmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a randomized controlled experimental study to examine the effect of therapeutic touch applied to hemodialysis patients on the level of loneliness and hopelessness. The study was conducted in Osmaniye State Hospital hemodialysis unit. This study was completed with a total of 40 patients, including 20 interventions and 20 controls.Ethics committee approval, institutional permission, and written informed consent were obtained from the patients participating in the study. Data were collected using the patient identification form, the UCLA Loneliness Scale, and the BECK Hopelessness Scale. Chi-square, Mann-Whitney U, Levene, Shapiro Wilk normality test and Pearson correlation analysis were used to evaluate the data. The patients in the intervention group were applied therapeutic touch for 15 minutes every other day for 3 days. No intervention was performed on the patients in the control group other than their routine care.