Okul öncesi dönem çocuklarının oyun becerileri ile sosyal becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Surveying of the relationship between play skills and social skills of preschool children
  1. Tez No: 762390
  2. Yazar: ESRA AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM FAZLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma okul öncesi dönem çocuklarının oyun oynama becerileri ile sosyal becerileri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Edirne ve merkez ilçe Keşan' da Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)'e bağlı dört anaokulunda bulunan (4 ve 5 yaş) 148 çocuk oluşturmuştur. Bu araştırmada, nicel verilerden elde edilen veri kaynakları kullanılmıştır. Araştırmada genel tarama modellerinden, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak; Çocuğun Kişisel Bilgileri Anketi, Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği ve Oyun Becerilerini Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği çalışma grubundaki çocukların öğretmenleri tarafından, Oyun Beceri Ölçeği ise çocukların velileri tarafından doldurulmuştur. Araştırmada kullanılan ölçeklerden elde edilen verilerin çözümlenmesi, 0.05 anlamlılık düzeyinde sınanmıştır. Elde edilen veriler istatistik programı ile çözümlenmiştir. Verilerin analizinde hangi istatistiksel tekniklerin kullanılacağına yönelik olarak, dağılımın normalliğine bakılmıştır. Normallik değerleri, ölçeklerden elde edilen toplam puan ile alt ölçeklerden elde edilen puanlar üzerinden ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda T testleri ve ANOVA analizlerinden yararlanılmıştır. Sonuç olarak, oyun becerileri ile sosyal beceriler arasında pozitif yönde ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki gözlemlenmiş ve her iki alanda“yüksek”düzeyde beceriler bulunmuştur
Özet (Çeviri)
This study's been realized to survey the relationship between the play and social skills of preschool children. The study group's consisted of 148 children between 4 and 5 ages of whom were in four kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in Edirne and its distinct of Keşan in the fall semester of the 2018-2019 academic year. In this study, data sources that can be obtained from quantitative data were used. One of the general scanning model, relational scanning model was used in this research. As a data collection tool in this study; The Child's Personal Information Questionnaire, Social Skills Evaluation Scale and Game Skills Evaluation Scale were used. The social skills assesment scale was filled by the teachers of the children in the study group and the play skills scale was filled by the parents of the children. Analysis of the data obtained from the scales used in the research was tested at the 0.05 significance level. The obtained data were analyzed with a statistical program. The normality of the distribution was checked for what kind of techniques will be used in the analysis of the data. Normality values were evaluated from subscales also. Accordingly, t tests and ANOVA analysis were used. As a result, a positive and low level significant relationship was observed between playing skills and social skills, and“high”level skills were found in both areas.