Süper Amatör ligi futbolcularının imgeleme becerilerinin incelenmesi
Examination of imaging skills of Super Amateur League Football players
- Tez No: 762420
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ÖDEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sportif performansın optimum düzeyde ortaya çıkması için fizyolojik yeterliliğin yanında sporcunun mental olarak da iyi bir hazırlık sürecinden geçmiş olması gerekmektedir. İmgeleme bu amaçla son dönemde kullanılan psikolojik tekniklerden birisidir. Bu çalışmada süper amatör ligİ futbolcularının, yaşı, eğitim durumu, spor yaşı ve mevkiye göre hangi imgeleme türünü kullandıkları açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmaya 2021-2022 Mersin Süper Amatör Liginde oynayan lisanslı 119 futbolcu katılmıştır. Çalışmada kişisel bilgi formunun yanı sıra Sporda İmgeleme Envanteri uygulanmıştır. Dağılımların normallik varsayımını karşılayıp karşılamadığı Kolmogorov-Smirnov Testi ile sınanmıştır. İkili karşılaştırmalar için Bağımsız Gruplarda T-Testi, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında ise Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Farklı grubu/grupları belirlemek amacıyla LSD post-hoc testi uygulanmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi olarak 0.05 kabul edilmiştir. Sporda İmgeleme Envanteri alt boyutları incelendiğinde en yüksek ortalamanın bilişsel imgeleme (x̄ = 61.69 ± 12.78) alt boyutunda; en düşük ortalamanın ise motivasyonel genel ustalık (x̄ = 17.39 ± 4,00) alt boyutunda ortaya çıktığı görülmektedir. Diğer alt boyutlara ait ortalamalar bu değerler arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
For optimum sportive performance, besides physiological competence, the athlete must have gone through a good preparation process mentally. Imagery is one of the recent psychological techniques used for this purpose. In this study, it was tried to explain which type of imagery the super amateur league footballers use according to their age, education level, sports age, and position. 119 licensed football players who perform in the 2021-2022 Mersin Super Amateur League participated in the study. In the study, besides the personal information form, the Sports Imagination Inventory was applied. Whether the distributions meet the normality assumption was tested with the Kolmogorov-Smirnov Test. The T-Test for independent groups was used for pairwise comparisons, and the One-Way Analysis of Variance Analysis was used for comparison of more than two groups. LSD post-hoc test was implemented to identify different group(s). 0.05 was accepted as the statistical significance level. When the Sports Imagination Inventory sub-dimensions were examined, the highest mean score for the cognitive imagery (x̄ = 61.69 ± 12.78) sub-dimension; the lowest mean score for the motivational general mastery (x̄ = 17.39 ± 4.00) sub-dimension were found. The mean scores of the other sub-dimensions were between these values.