Diyabetik nöropati hastalarında Beclin-1, LC3, Caspase-3, Nf-κB, IL-6 ve Oksidatif Stres parametrelerinin araştırılması
Investigation of Beclin-1, LC3, Caspase-3, Nf-κB, IL-6 and Oxidative Stress parameters in patients with diabetic neuropathy
- Tez No: 762421
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Diyabetik nöropati (DN), uzun süreli Tip 1 veya Tip 2 diyabetin kronik bir komplikasyonu olan periferik sinir sistemi hasarıdır. Diyabetin neden olduğu komplikasyonların, hücresel otofajik yolakları çeşitli derecelerde bozduğu ve hücrede oksidatif strese neden olduğu bilinmektedir. Ancak hastalık patofizyolojisindeki rolü net olarak ortaya konulmamıştır. Bu çalışmanın amacı DN hastalarında Beclin-1, LC3, Caspase-3, Nf-κB, IL-6 ve oksidatif stres düzeylerini ölçmek ve bu parametrelerin hastalık patofizyolojisindeki yerini araştırmaktır. Çalışmamıza 18-65 yaş arası 88 birey dahil edildi. Bireylerden; kontrol grubu olarak 24 sağlıklı, tip 2 diyabet tanısı ile takip edilen 32 diyabet hastası, diyabetik nöropati tanısı ile takip edilen 32 tip 2 diyabetli hasta ile üç grup oluşturuldu. Serum Beclin-1, LC3, Caspase-3, Nf-κB ve IL-6 düzeyleri ELISA yöntemiyle, serum TAS ve TOS düzeyleri ise kolorimetrik yöntemle çalışıldı. Oksidatif Stres İndeksi TOS/TAS*100 şeklinde hesaplandı. Veriler IBM SPSS versiyon 22.0 ile analiz edildi. Diyabetik nöropati grubunda hastalık süresi ve hastalık şiddeti diyabet grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derece yüksek bulundu. Beclin-1, Caspase-3, TOS, glikoz, HbA1c ve VKİ düzeyleri ile hesaplanmış OSİ değerleri hem diyabet hem de diyabetik nöropati grubunda kontrol grubuna göre, LC3 ve IL-6 düzeyleri diyabetik nöropati grubunda sağlıklı bireylere göre anlamlı derecede yüksek; Nf-κB düzeyleri ise hem kontrol hem de diyabet grubunda diyabetik nöropati grubuna göre anlamlı derecede düşük bulundu. Serum Nf-κB düzeyleri ile TOS, OSİ, Beclin-1, LC3, VKİ, glikoz, BUN, CRP, yaş, hastalık süresi, DN4 skoru, LANSS ağrı skalası ve HbA1c düzeyleri arasında; serum Caspase-3 düzeyleri ile IL-6 düzeyleri arasında; serum Beclin-1 düzeyleri ile IL-6, yaş, VKİ, CRP, TRIG, BUN, TOS, OSİ, HbA1c ve glikoz düzeyleri arasında; serum LC3 düzeyleri ile HDL, CRP ve BUN düzeyleri arasında pozitif yönde, ayrıca GFR düzeyleri ile Nf-κB, Beclin-1 ve LC3 arasında negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı korelasyon olduğu saptandı. Diyabetik nöropati tahmini için çoklu regresyon analizi sonucunda en uygun model 0,882'lik R2 ile; Nf-κB, CRP, HbA1c, GFR ve hastalık süresi modeli idi. Ayrıca DN hastalarında yapılan ROC analizinde eğrinin altında kalan alan Nf-κB için 0,948, Beclin-1 için 0,708, LC3 için 0,675 olarak bulundu. Bu çalışmada DN hastalarında serum Beclin-1, LC3 ve Caspase-3 düzeyleri literatürde ilk defa çalışılmıştır. Diyabetik nöropati patofizyolojisinde bozulmuş glikoz regülasyonu, inflamasyon ve oksidatif strese bağlı olarak apoptotik ve otofajik yolakların aktive olabileceği ve hastalık patofizyolojisinde rol oynayabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Diabetic neuropathy (DN) is peripheral nervous system damage that is a chronic complication of long-term Type 1 or Type 2 diabetes. It is known that complications caused by diabetes disrupt cellular autophagic pathways to varying degrees and cause oxidative stress in the cell. However, its role in the pathophysiology of the disease has not been clearly demonstrated. The aim of this study is to determine Beclin-1, LC3, Caspase-3, Nf-κB, IL-6 and oxidative stress levels in DN patients and to investigate the role of these parameters in the pathogenesis of the disease. Eighty eight individuals between the ages of 18-65 who applied to Hatay Mustafa Kemal University Hospital Endocrinology and Metabolism Diseases Polyclinic were included in our study. Of the individuals included; three groups were formed with 24 healthy, 32 patients followed up with the diagnosis of type 2 diabetes and 32 type 2 diabetic patients followed up with the diagnosis of diabetic neuropathy. Serum Beclin-1, LC3, Caspase-3, Nf-κB and IL-6 levels were studied by ELISA method, and serum TAS and TOS levels were studied by colorimetric method. Oxidative Stress Index (OSI) was calculated as TOS/TAS*100. Data analysis was performed with IBM SPSS version 22.0. The duration of the disease and the severity of the disease were found to be statistically significantly higher in the diabetic neuropathy group compared to the diabetes group. Beclin-1, Caspase-3, TOS, glucose, HbA1c levels and BMI in the group with both diabetes and diabetic neuropathy calculated with OSI levels compared to the control group, LC3, and IL-6 levels significantly higher in diabetic neuropathy as compared to healthy individuals in the group; Nf-kB levels in both the control group and diabetes group were significantly lower in diabetic neuropathy. Serum Nf-kB levels, TOS, OSI, Beclin-1, LC3, BMI, glucose, BUN, CRP, age, disease duration, DN4 score and HbA1c levels between lanss pain scale; serum caspase-3 levels and IL-6 levels between serum Beclin-1 levels and IL-6, age, BMI, CRP, TRIG, BUN, TOS, OSI, between HbA1c and glucose levels; the levels of LC3 serum HDL between CRP and triglyceride levels in the positive correlation, also GFR levels and Nf-κB, Beclin-1 and LC3 in the negative correlation between a statistically significant correlation was found. As a result of multiple regression analysis for the prediction of diabetic neuropathy, the most appropriate model was the Nf-κB, CRP, HbA1c, GFR and disease duration model with an R2 of 0.882. In addition, in the ROC analysis performed in DN patients, the area below the curve was found to be 0.948 for Nf-κB, 0.708 for Beclin-1, 0.675 for LC3. In this study, serum Beclin-1,LC3 and Caspase-3 levels in DN patients were studied for the first time in the literature. It can be said that apoptotic and autophagic pathways may be activated due to impaired glucose regulation, inflammation and oxidative stress in the pathogenesis of diabetic neuropathy and may play a role in the pathogenesis of the disease.