Hizmetkâr liderliğin iş yaşam kalitesine etkisinde: Mesleki canlılığın aracı rolü: Öğretmenler üzerine bir araştırma
In the impact of service leadership on quality of business life: The instrumental role of professional vitality
  1. Tez No: 762422
  2. Yazar: SEVİL YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE KOSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırmanın amacı hizmetkâr liderliğin iş yaşam kalitesine etkisinde mesleki canlılığın aracı rolünün belirlenmesidir. Araştırmada hizmetkâr liderliğin iş yaşam kalitesi ve mesleki canlılık üzerindeki etkisi ve ilişkisi, mesleki canlılığın ise iş yaşam kalitesi üzerindeki etkisi ve ilişkisi incelenmiştir. Bu çalışmanın teorik bölümünde öncelikle hizmetkâr liderlik, ardından mesleki canlılık ve son olarak iş yaşam kalitesi kavramları ifade edilmiştir. Araştırmanın evren ve örneklemini Kars ili Sarıkamış ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı, Sarıkamış merkez lise ve ortaokullarda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama yöntemi olan anket tekniği ile 238 katılımcıya ulaşılmıştır. Toplanan veriler SPSS20 ve AMOS18 programları kullanılarak analiz edilmiştir. Analizlerden elde edilen bulgulara göre hizmetkâr liderliğin iş yaşam kalitesi ve mesleki canlılık üzerinde doğrudan bir etkisinin olduğu ve aralarında anlamlı olarak pozitif yönde bir ilişki bulunduğu, mesleki canlılığın iş yaşam kalitesini doğrudan, anlamlı ve pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca hizmetkâr liderliğin iş yaşam kalitesine etkisinde mesleki canlılığın doğrudan aracı rolü bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the mediating role of professional vitality in the effect of servant leadership on the quality of work life. In the research, the effect and relationship of servant leadership on the quality of work life and professional vitality, and the effect and relationship of professional vitality on the quality of work life were examined. In the theoretical part of this study, first of all, the concepts of servant leadership, then professional vitality and finally the quality of work life are expressed. The universe and sample of the research consists of teachers working in Sarıkamış central high school and secondary schools affiliated to the Sarıkamış District Directorate of National Education. In the study, 238 participants were reached with the survey technique, which is the data collection method. The collected data were analyzed using SPSS20 and AMOS18 programs. According to the findings obtained from the analyzes, it has been determined that servant leadership has a direct effect on the quality of work life and professional vitality and there is a significant positive relationship between them, and professional vitality affects the quality of work life directly, significantly and positively. In addition, it has been seen that professional vitality has a direct mediating role in the effect of servant leadership on the quality of work life.