Elit oryantiring sporcularının müsabaka esnasındaki performans hataları ile NON-invaziv kardiyak aktiviteleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship BETWEEN NON-invasive cardiac activities and performance errors of elite orienteering athletes during competition
- Tez No: 762426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Oryantiring, farklı arazi koşulları içeren haritada konumlanmış hedeflerin en hızlı ve en kısa sürede doğru sıralama ile bulunmasını gerektiren bir doğa sporudur. Oryantiring, sporcunun hedefe ulaşacağı en iyi rotayı bulmaya çalışırken fiziksel ve bilişsel yeterliği gerekli kılan çok yönlü bir dayanıklılık sporudur. Bu gibi sporlar, fiziksel ve zihinsel yüklenmenin kombinasyonu kardiyovasküler yanıtı önemli bir şekilde etkilemektedir. Ancak özellikle Oryantiring sporcularının müsabaka esnasındaki psikofizyolojik durumları ile yapılan performans hataları arasındaki ilişkiyi inceleyen herhangi bir çalışma bilgimiz dahilinde yoktur. Dolayısı ile bu tez çalışmasının amacı, elit oryantiring sporcularının müsabaka esnasında yapılan hata öncesi, esnası ve sonrası kardiyak aktivitelerinin değişip değişmediğini non-invaziv bir yöntem ile araştırmaktır. Çalışmaya, 18-40 yaş aralığında 40 (17 kadın + 23 erkek) elit oryantiring sporcusu gönüllü olarak katıldı. Veriler, Polar H10 göğüs bandı ve Polar V800 nabız monitörü ile yarışma boyunca kaydedildi. Elde edilen veriler, çevrimdışı analizler için Kubios HRV Premium yazılımı ile KAHD değerleri zaman ekseni, frekans ekseni ve doğrusal olmayan eksen olmak üzere toplam 3 eksende değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Orienteering is an outdoor type of sport that requires finding the control points located on the map with different terrain conditions in the fastest and shortest time with the right order as well. Orienteering is a versatile endurance sport that requires physical and cognitive competence while trying to find the best route to reach the goal. Such sports, combined with physical and mental stress, significantly affect the cardiovascular response. However, to the best of our knowledge there is no study that examines the relationship between the psychophysiological conditions of orienteering athletes during the competition and the performance errors made by the athletes. Therefore, the aim of this thesis study is to investigate whether the cardiac activities of elite orienteering athletes change with a non-invasive method before, during and after the mistake made by the athlete during the competition. Forty (17 women + 23 men) elite orienteering athletes between the ages of 18-40 participated in the current study voluntarily. Data were recorded throughout the competition with the Polar H10 chest strap and Polar V800 heart rate monitor. For off-line analysis, heart rate variability (HRV) values were evaluated by using Kubios HRV Premium software in three domain respectively; time domain, frequency domain and nonlinear domain.